Transformacja nie ma skali. Cyfrowe rewolucje MSP

Transformacja cyfrowa dotyczy wyłącznie gigantów – to jeden z większych mitów wciąż funkcjonujących w świecie IT.

2018-08-31 12:41:34

Tymczasem - według badań IDC przeprowadzonych na zlecenie firmy SAP, 39% reprezentantów sektora MSP na świecie przyznaje, że aktywne zaangażowanie w cyfrową gospodarkę jest dla nich kluczem do przetrwania na rynku. Szczególnie, że zaawansowane oprogramowanie jest dziś dostępne nawet dla najmniejszych firm. Transformacja cyfrowa może więc dotyczyć nawet kilkuosobowego zespołu.

Według raportu PARP, firmy z sektora MSP stanowią 99,8% polskich przedsiębiorstw. Mimo to, w przekonaniu wielu przedsiębiorców, nie dają one przestrzeni na wdrożenia nowych technologii. Obiegowa opinia głosi, że odpowiedzialna polityka kosztowa małych i średnich przedsiębiorstw musi skutkować wyborem funkcjonalnych, choć z reguły mało elastycznych rozwiązań ERP czy CRM.

Na polskim rynku nie brak jednak przykładów, że sektor MSP szuka możliwości zdobywania przewagi konkurencyjnej właśnie dzięki nowoczesnym technologiom. Z badań Ipsos MORI wynika, że 50% polskich firm z sektora MSP planuje w najbliższym czasie zwiększenie wydatków na IT.

- Na bezpośrednich spotkaniach z klientami MSP widzimy tkwiący w nich ogromny potencjał rozwojowy - mówi Jacek Lichoń, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Sprzedaży General Business w SAP Polska. - Niektórzy nadal są zaskoczeni, jak wiele rozwiązań IT jest dla nich dostępnych tu i teraz. Dobrym przykładem jest oprogramowanie SAP, które przez wiele lat uchodziło za dostępne wyłącznie dla wielkiego biznesu. Dziś 80% naszych klientów to firmy z sektora MSP. Technologia umożliwia im dostęp do wysokiej jakości pakietu rozwiązań, obejmującego niemal cały obszar działalności – dodaje Jacek Lichoń.

Technologia staje się coraz bardziej obecna w życiu MSP. Według badań IDC na zlecenie SAP, z rozwiązań CRM i business analytics korzysta już ponad 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw na świecie. Większość firm, które wdrożyły nowe rozwiązania technologiczne, deklaruje odczuwalny wzrost produktywności. Wraz ze zwinnością charakterystyczną dla MSP, transformacja cyfrowa otwiera przed tym sektorem ogromne możliwości rozwoju w najbliższych latach.

SAP Business One  - obecny w Polsce już od 16 lat  - wykorzystywany jest w 60 000 firm na świecie. Skutecznie usprawnia procesy najważniejsze dla większości przedstawicieli sektora MSP. System jest obecny na wielu etapach ich działalności: od zarządzania relacjami z klientami i dostawcami, przez sprzedaż i zakupy, zarządzanie magazynem, produkcją i łańcuchem dostaw, aż po po pełne operacje finansowo-księgowe. Mimo to wokół SAP Business One wciąż krąży sporo mitów. Jednym z nich jest twierdzenie, że rozwiązanie jest drogie i skomplikowane, a wdrożenie trwa wieki.

- Na szczęście mamy Klientów, którzy są najlepszym dowodem na to, że to nieprawda. Rozwiązanie jest konkurencyjne cenowo wobec lokalnych dostawców, ponadto intuicyjny interfejs pomaga użytkownikowi bardzo szybko się wyszkolić. Wdrożenie trwa średnio 3 miesiące - mówi Anna Jagodzińska, SAP Business One Channel Sales Manager.  Kolejny mit mówi o tym, że na rozwiązania SAP stać tylko gigantów. - To opinia, która odnosi się do początków ERP w Polsce, dziś mająca niewiele wspólnego z rzeczywistością.  Pamiętajmy, że obecnie 80% firm korzystających z rozwiązań SAP to właśnie MŚP – przekonuje Anna Jagodzińska.

Każde MŚP jest inne i potrzebuje określonych funkcji wynikających ze specyfiki swojej działalności i branży. Partnerzy SAP opracowali ponad 500 rozwiązań branżowych, dedykowanych dla 18 sektorów i nadal rozbudowują ofertę dodatkowych rozwiązań rozszerzających możliwości SAP Business One.

W dniu 25 września 2018 roku, w hotelu InterContinental w Warszawie, odbędzie się bezpłatna konferencja SAP Business One Forum, podczas której eksperci SAP i SUPREMIS (partnera SAP Business One), podzielą się swoimi doświadczeniami popartymi konkretnymi przykładami zastosowań współczesnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem, w szczególności w obszarze sprzedaży, logistyki i analityki biznesowej. Konferencja będzie również możliwością do spotkania i rozmowy z przedstawicielami innych firm, ekspertami branżowymi SAP i firm partnerskich. Więcej informacji: https://events.sap.com/pl-2018-sap-business-one-forum/pl/home

ZNAJDŹ NAS: