Brak wyników

Aktualności

13 sierpnia 2019

3 VAT-y informacji, czyli co elektryzuje podatników (i nie tylko)

0 534

Nowy JPK_VAT dość mocno interesuje podatników oraz dostawców rozwiązań informatycznych. Choć zmodyfikowane przepisy zaczną obowiązywać duże firmy dopiero od 1 stycznia 2020r., w świetle innych zmian podatkowych nie wydają się już takie proste. Wszyscy podatnicy z zaciekawieniem śledzą też doniesienia związane z tzw. białą listą podatników, która pojawi się niebawem. Co warto wiedzieć na ten temat?
 

Jeszcze tylko przez kilka dni (do 16 sierpnia 2019r.) trwają konsultacje podatkowe dotyczące JPK_V7K i JPK_V7M (czyli od stycznia JPK_VAT) dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Są one prowadzone internetowo przez Ministerstwo Finansów. By mieć jasny obraz sytuacji przedsiębiorców, warto pamiętać jednak o wszystkich planowanych zmianach.

Lawina podatkowa czy proces

- Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta na koniec lipca br. Wśród wprowadzonych zmian znalazł się przepis dotyczący zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym przekształconym plikiem JPK_VAT. Podobne rozwiązanie miało być wprowadzone już wcześniej. Przesunięcie można traktować więc jako dodatkowy czas, aby przedsiębiorcy mogli lepiej przygotować się na zmiany – mówi Monika Pupiec, Kierownik Zespołu Wsparcia jHMS Zarządzanie Finansami w firmie Kalasoft. -  Z uwagi na lawinowe wdrażanie zmian w systemie podatkowym, nowości wprowadzają jednak zamieszanie – podkreśla Monika Pupiec.

Dodaje ona również: - Wszyscy z niecierpliwością czekają na termin udostępnienia nowych standardów struktur JPK oraz zasad ich wysyłki. Są one nie mniej istotne niż np. okres przejściowy pomiędzy wejściem w życie przepisów a obowiązkiem ich stosowania – mówi specjalistka z Kalasoft.

Rachunek zysków i strat

Ważne są też konsekwencje nowych przepisów. – JPK_VAT daje sporo możliwości w zakresie kontroli i ewentualnych sankcji ze strony fiskusa, jednak oznacza również wiele korzyści dla podatników. Usprawni on wywiązywanie się z obowiązków względem fiskusa. Istotnym uproszczeniem będzie eliminacja załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT). Przy rozliczeniu nie będą potrzebne też wnioski dołączane do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Zostaną one zastąpione polami wyboru w nowym pliku – wyjaśnia Monika Pupiec.

Kierownik Zespołu Wsparcia jHMS Zarządzanie Finansami w firmie Kalasoft dodaje również, że są to przykładowe korzyści wynikające z wprowadzenia JPK_VAT: - Z technologicznego punktu widzenia zmiany nie powinny być zbyt dotkliwe dla podatników. Przyzwyczaili się oni już do tej formy przekazywania informacji fiskusowi. Tak naprawdę zmieni się tylko zakres dostarczanych danych. Łatwiej będzie też je korygować (za sprawą jednego pliku) – wyjaśnia Monika Pupiec.

Szare strony białej listy

Co ciekawe, istnieje jeszcze jedna nowość, która interesuje przedsiębiorców bardziej niż JPK_VAT. To tzw. biała lista podatników. Ten ujednolicony rejestr ma...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy