Brak wyników

Nowoczesne technologie

4 marca 2019

NR 5 (Luty 2019)

Bezzałogowe statki powietrzne zdobywają rynek

436

Nowe technologie coraz częściej stają się częścią naszego życia, na każdym kroku wspierając nas oraz nasze przedsięwzięcia. Jeszcze kilka lat wstecz nikt nie wspomniałby o autonomicznych misjach za pomocą bez- załogowych statków powietrznych, „dronów”, wyposażonych w kamery, dzięki którym będziemy w stanie monitorować incydenty na drogach czy obiektach użytku publicznego, dostarczać przesyłki z punku A do B czy wykonywać inspekcje techniczne instalacji energetycznych oraz obiektów przemysłowych.

Do niedawna technologie te były dostępne tylko dla wojska, natomiast dziś praktycznie każdy może stać się właścicielem drona wyposażonego w bardzo rozwinięte technologicznie kamery, czujniki, które dają naprawdę ogromne możliwości.

Zastosowanie dronów ostatnimi czasy nabrało zupełnie innego wymiaru. Nie mówimy tutaj już o ich zastosowaniu w ochronie obiektów, ale także w logistyce, ratownictwie, rolnictwie czy obsłudze obiektów przemysłowych pod względem technicznym. Drony stają się nowym narzędziem dla wielu firm, które z jednej strony sprawiają, iż te stają się atrakcyjniejsze przez poszerzenie zakresu oferowanych usług, ale również obniżają koszty operacyjne oraz poprawiają bezpieczeństwo. Jeszcze do niedawna pomysł, aby wykonać projekt architektoniczny z powietrza za pomocą drona spotkałby się z dość sporym zaskoczeniem. Dziś wzrasta liczba firm z różnych branż posiadających w swoich zasobach bezzałogowe statki powietrzne, które wykorzystywane są do coraz to bardziej skomplikowanych projektów. 

Coraz wyższa jakość

Firmy produkujące drony prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów, które stają się dokładniejsze, mają większy zasięg w kwestii czasu lotu oraz zasięgu. Jakość, jaką dziś prezentują bezzałogowe statki powietrzne, jest na naprawdę wysokim poziomie, pozwalając pilotom na 100% autonomiczne loty, dostarczając zdjęcia oraz filmy w najwyższych rozdzielczościach. Na rynku pojawiły się również drony wyposażone w kamery termowizyjne, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz  ratownictwie. 

Kolejnym ambitnym zastosowaniem dronów jest wykrywanie źródeł zanieczyszczenia powietrza. Jest to szczególnie ważne choćby w kontekście takiego kraju, jakim jest Polska, która stoi przed ogromnym wyzwaniem środowiskowym. Drony mogą autonomicznie monitorować jakość powietrza dzięki specjalnym czujnikom do nich podłączonym, co pozwoli na szybką reakcję i umożliwi ograniczenie zanieczyszczeń powietrza.

Zastosowanie dronów w budownictwie pozwala przeprowadzać pełne inwentaryzacje materiałów złożonych na placach budowy. Daje też możliwość wykonywania nagrań z realizacji projektów budowlanych, które mogą być wykorzystane zarówno do monitorowania postępu prac, jak i potwierdzać ich zgodność z projektem. Potrzebne są one także jako pomoc przy inspekcjach w budownictwie, nadzorowaniu infrastruktury (gdy mówimy o budowie nowych dróg i autostrad), badaniu natężenia ruchu, stanu infrastruktury (np. w kolei), inspekcjach technicznych budynków, a także np. w rolnictwie. Wykorzystać je możemy również w szeroko pojętej topografii czy energetyce, gdzie wykonują inspekcje i pomiary. 

Miejsce na optymalizację kosztów

Drony dają nam ogromne możliwości techniczne i tym samym pozwalają ogranic...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy