Brak wyników

Nowoczesne technologie

4 marca 2019

NR 5 (Luty 2019)

Bezzałogowe statki powietrzne zdobywają rynek

0 664

Nowe technologie coraz częściej stają się częścią naszego życia, na każdym kroku wspierając nas oraz nasze przedsięwzięcia. Jeszcze kilka lat wstecz nikt nie wspomniałby o autonomicznych misjach za pomocą bez- załogowych statków powietrznych, „dronów”, wyposażonych w kamery, dzięki którym będziemy w stanie monitorować incydenty na drogach czy obiektach użytku publicznego, dostarczać przesyłki z punku A do B czy wykonywać inspekcje techniczne instalacji energetycznych oraz obiektów przemysłowych.

Do niedawna technologie te były dostępne tylko dla wojska, natomiast dziś praktycznie każdy może stać się właścicielem drona wyposażonego w bardzo rozwinięte technologicznie kamery, czujniki, które dają naprawdę ogromne możliwości.

Zastosowanie dronów ostatnimi czasy nabrało zupełnie innego wymiaru. Nie mówimy tutaj już o ich zastosowaniu w ochronie obiektów, ale także w logistyce, ratownictwie, rolnictwie czy obsłudze obiektów przemysłowych pod względem technicznym. Drony stają się nowym narzędziem dla wielu firm, które z jednej strony sprawiają, iż te stają się atrakcyjniejsze przez poszerzenie zakresu oferowanych usług, ale również obniżają koszty operacyjne oraz poprawiają bezpieczeństwo. Jeszcze do niedawna pomysł, aby wykonać projekt architektoniczny z powietrza za pomocą drona spotkałby się z dość sporym zaskoczeniem. Dziś wzrasta liczba firm z różnych branż posiadających w swoich zasobach bezzałogowe statki powietrzne, które wykorzystywane są do coraz to bardziej skomplikowanych projektów. 

Coraz wyższa jakość

Firmy produkujące drony prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów, które stają się dokładniejsze, mają większy zasięg w kwestii czasu lotu oraz zasięgu. Jakość, jaką dziś prezentują bezzałogowe statki powietrzne, jest na naprawdę wysokim poziomie, pozwalając pilotom na 100% autonomiczne loty, dostarczając zdjęcia oraz filmy w najwyższych rozdzielczościach. Na rynku pojawiły się również drony wyposażone w kamery termowizyjne, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz  ratownictwie. 

Kolejnym ambitnym zastosowaniem dronów jest wykrywanie źródeł zanieczyszczenia powietrza. Jest to szczególnie ważne choćby w kontekście takiego kraju, jakim jest Polska, która stoi przed ogromnym wyzwaniem środowiskowym. Drony mogą autonomicznie monitorować jakość powietrza dzięki specjalnym czujnikom do nich podłączonym, co pozwoli na szybką reakcję i umożliwi ograniczenie zanieczyszczeń powietrza.

Zastosowanie dronów w budownictwie pozwala przeprowadzać pełne inwentaryzacje materiałów złożonych na placach budowy. Daje też możliwość wykonywania nagrań z realizacji projektów budowlanych, które mogą być wykorzystane zarówno do monitorowania postępu prac, jak i potwierdzać ich zgodność z projektem. Potrzebne są one także jako pomoc przy inspekcjach w budownictwie, nadzorowaniu infrastruktury (gdy mówimy o budowie nowych dróg i autostrad), badaniu natężenia ruchu, stanu infrastruktury (np. w kolei), inspekcjach technicznych budynków, a także np. w rolnictwie. Wykorzystać je możemy również w szeroko pojętej topografii czy energetyce, gdzie wykonują inspekcje i pomiary. 

Miejsce na optymalizację kosztów

Drony dają nam ogromne możliwości techniczne i tym samym pozwalają ogranic...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy