Dołącz do czytelników
Brak wyników

Prawo i podatki

4 marca 2019

NR 5 (Luty 2019)

Brexit – jak zmienią się rozliczenia w handlu z Wielką Brytanią?

0 94

Wielka Brytania jest aktualnie jednym z największych partnerów biznesowych Polski. W związku z tym jej planowane wyjście z Unii Europejskiej będzie oznaczało niewątpliwie znaczące konsekwencje dla polskich przedsiębiorców.

 

Przynależność do Unii Europejskiej niesie ze sobą wiele korzyści. Przedsiębiorcom otwiera przede wszystkim granice handlowe, a jednocześnie ułatwia rozliczenia podatkowe. Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii może spowodować więc wiele komplikacji i dodatkowych kosztów dla przedsiębiorców dokonujących transakcji z tym rynkiem, zwłaszcza w zakresie wymiany towarowej. Szczególnie niepokojące są ostatnie doniesienia w zakresie braku porozumienia co do umowy kształtującej przyszłe relacje Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą. Projekt umowy przewidywał okres przejściowy do końca 2020 r.,
w którym zachowane zostałyby dotychczasowe zasady opodatkowania transakcji towarowych. Brak podpisania takiej umowy może oznaczać tzw. twardy brexit – już od 29 marca br.
Wielka Brytania nie byłaby częścią wspólnego obszaru celnego UE, przestałyby obowiązywać swobody przepływu osób, towarów, usług i kapitału. Biorąc pod uwagę, że do tej pory nie została zawarta żadna umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE, istnieje ryzyko, iż od tej pory handel z podmiotami brytyjskimi odbywać się będzie na zasadach analogicznych jak z państwami trzecimi.

Kto powinien się przygotować na brexit

Z perspektywy VAT oraz cła, na planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinni się przygotować przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący wymianę handlową z brytyjskimi przedsiębiorcami. Jednocześnie brexit może przynieść zmiany dla przedsiębiorców biorących udział w łańcuchu dostaw, w którym towary są wysyłane do lub z Wielkiej Brytanii, a także w którym część transportu odbywa się na terenie tego kraju. Przedsiębiorcy kupujący lub dostarczający towary wytworzone w całości lub częściowo w Wielkiej Brytanii lub też zawierające surowce pochodzące z tego kraju powinni zwrócić szczególną uwagę na zasady ustalania pochodzenia towarów dla potrzeb celnych. 

Cło i odprawa towarów

Brexit może oznaczać wprowadzenie w wymianie towarowej z Wielką Brytanią wielu formalności celnych, które w obrębie UE nie obowiązują. Obowiązkowe stanie się każdorazowe dokonywanie zgłoszeń celnych oraz przestrzeganie kontroli na granicy. Taka dezorganizacja dostaw przyczyni się niewątpliwie do wydłużenia czasu trans...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy