Brak wyników

Zarządzanie sprzedażą

14 października 2018

NR 3 (Wrzesień 2018)

Dobra energia

0 693

Moje wieloletnie doświadczenia w pracy z prezesami mniejszych firm oraz ogromnych korporacji pokazują, że tradycyjne, konsumpcyjne podejście do zarządzania własną energią nie prowadzi ani do sukcesu firmy, ani dobrego życia ich liderów. Jak więc żyć dobrze i osiągać wybitne wyniki? To jest pytanie, które coraz częściej jest zadawane przez „ludzi sukcesu”. Okazuje się bowiem, że życie na samym szczycie piramidy organizacyjnej nie zawsze jest takie wspaniałe, jak to się może wydawać obserwatorom. Ci ludzie, pomimo satysfakcji finansowej, nie odczuwają radości i są skrajnie przemęczeni. Zadałam więc sobie pytanie, co robią liderzy, którzy odnaleźli sposób na dobre życie? 

Energia lidera

Sposób, w jaki dziś pracujemy, nie ma sensu. Robimy więcej i szybciej, mamy do dyspozycji zdobycze rozwijającej się w zawrotnym tempie technologii oraz coraz większą ilość informacji. Niemal z każdego miejsca na świecie możemy dokonywać transakcji, co sprawia, że wcale nie wypoczywamy i ciągle się gdzieś spieszymy. Mamy więcej telefonów, klientów, e-maili, spotkań, zadań i poczucie, że musimy pracować więcej, żeby nie pozostać w tyle. Właściwie obojętnie, ile dziś wypracowaliśmy, bo zawsze jest za mało. Permanentny pośpiech pociąga jednak za sobą ukryte koszty, a wśród nich brak czasu na refleksję i myślenie w dłuższej perspektywie. Nawet ci, którym udaje się osiągać wysokie wyniki, nie odczuwają pełnej satysfakcji i spełnienia. Paradoksalnie więc robienie „więcej” i „lepiej” skutkuje poczuciem „mniej” i „gorzej”. 

Jednocześnie nasze obecne podejście do pracy negatywnie wpływa na życie osobiste, na ludzi, którymi kierujemy, a także na nasze firmy. Przyjmując założenie, że najlepszym sposobem na osiągnięcie wyników jest praca w trybie nieprzerwalnym, odmawiając sobie odpoczynku, z dnia na dzień popadamy w przeciętność i obniżamy swoją koncentrację i efektywność. Rzecz więc w tym, aby czas poświęcony na pracę generował wartości. 

Sposób, w jaki dziś pracujemy, nie ma sensu. Robimy więcej i szybciej, mamy do dyspozycji zdobycze rozwijającej się w zawrotnym tempie technologii oraz coraz większą ilość informacji. Niemal z każdego miejsca na świecie możemy dokonywać transakcji, co sprawia, że wcale nie wypoczywamy i ciągle się gdzieś spieszymy.

Mamy więcej telefonów, klientów, e-maili, spotkań, zadań i poczucie, że musimy pracować więcej, żeby nie pozostać w tyle.

W mojej pracy koncentruję się na wspieraniu liderów w budowie dobrego życia i uzyskaniu energii niezbędnej do osiągania wybitnych wyników. Liderzy, których firmy dobrze prosperują, często jednak nie mają poczucia satysfakcji z pracy, uskarżają się na brak czasu na rodzinę oraz słabe zdrowie. Nie posiadają umiejętności odpoczynku, a dodatkowo kultura pracy wielozadaniowej spowodowała u nich zanik umiejętności koncentracji. Taki sposób funkcjonowania odbija się nie tylko na ich organizmie, ale także na tym, jak interpretują otaczającą ich rzeczywistość. 

Należy zdać sobie sprawę, iż nie jesteśmy komputerami, które mogą pracować nieprzerwanie na wysokich obrotach, obsługując wiele programów jednocześnie. Zresztą nawet komputery wykonują za...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy