Brak wyników

Nowoczesne technologie

8 maja 2019

NR 6 (Kwiecień 2019)

Drukarki niezbędne w każdej firmie

0 595

Funkcjonowanie każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i zakresu działania, wymaga wielu inwestycji w sprzęt (także biurowy) niezbędny w codziennej pracy. Błaha czynność, jaką jest wystawienie i wydrukowanie faktury czy wyceny dla klienta, wiąże się z wykorzystaniem drukarki. Oferta rynkowa jest niezwykle obszerna – zależnie od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup, możemy wybierać między urządzeniami spełniającymi kilka różnych zadań.

Już za kilkaset złotych znajdziemy sprzęt łączący w sobie drukarkę, skaner i ksero. Jakość druku czy skanowanego obrazu z łatwością dobierzemy pod względem firmowych potrzeb i wspomnianego budżetu zakupowego. Przed podjęciem finalnej decyzji warto dokładnie zdefiniować potrzeby – tym samym unikniemy zbędnych wydatków czy zakupu produktu, który nie spełni naszych oczekiwań. Kombajn drukujący wyposażony w skaner i funkcję ksero pozwoli zaoszczędzić małej firmie znaczne kwoty – zamiast trzech różnych urządzeń kupujemy jeden zintegrowany produkt. Z myślą o druku dokumentów tekstowych powinniśmy zainteresować się drukarkami atramentowymi, natomiast potrzeba druku wszelkich elementów graficznych i obrazów sugeruje wybór modeli laserowych. Niebagatelne znaczenie ma rzecz jasna również koszt codziennego użytkowania urządzenia w firmie – ceny elementów eksploatacyjnych stanowią lwią część rzeczywistego kosztu danego modelu.

Segment budżetowy na podstawowe potrzeby

Niespełna 350 zł kosztuje jeden z podstawowych modeli HP – DeskJet Ink Advantage 5075. Więcej niż zadowalająca jakość wydruku w czerni i kolorze (odpowiednio 1200 × 1200 dpi i 2400 × 1200 dpi) w połączeniu z szybkością dwustronnego wydruku 20 stron na minutę daje szerokie zastosowanie. Walory użytkowe urządzenia podnosi dwupasmowa karta Wi-Fi umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików z telefonu czy tabletu. Ceny tonerów – oryginalnych i zamienników – są nader atrakcyjne. Tusz czarny (wydajność ok. 360 stron) kosztuje 50–60 zł, kolorowy (wydajność 200 stron) – 50 zł.

Inwestując około 500 zł, dostaniemy nieskomplikowaną drukarkę monochromatyczną Brother DCP 1610WE. Jak podkreśla producent, model ten dzięki niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzi się w typowo biurowych zadaniach. Czarno-biały druk tekstu z szybkością 20 stron na minutę zaspokoi podstawowe potrzeby – miesięczne obciążenie wedle producenta nie powinno przekroczyć 900 stron. Jakość wydruku 2400 × 600 dpi plasuje urządzenie firmy Brother pośrodku konkurencyjnych propozycji. Największą zaletą urządzenia są jednak niskie koszty użytkowania, oryginalny toner to wydatek 150 zł – co przy wydajności oscylującej wokół 1000 stron gwarantuje koszt wydruku strony na poziomie niespełna 15 gr.

Kolejną wszechstronną propozycją dla małych przedsiębiorców jest Epson L386. Atramentowa drukarka wyposażona w wysokiej jakości skaner (1200 × 2400 dpi) oraz funkcję ksero odwdzięcza się niskimi nakładami na codzienne funkcjonowanie. Samo urządzenie kosztuje od 650 zł, w zestawie otrzymujemy startowy zestaw pojemników z tuszem wystarczający do wydrukowania imponującej liczby 13 tys. stron w trybie monochromatycznym i 6,5 tys. stron w kolorze. Warto zwrócić uwagę na jakość wydruku wynoszącą więcej niż zadowalające 5760 × 1440 dpi. Jak przyznaje producent, wysoka wydajność to zasługa pojemnych zasobników atramentu. Model L386 dysponuje czterema zasobnikami – czarnym o pojemności 70 ml i trzema kolorowymi (błękit, purpura, żółć) każdy mieszczący 70 ml atramentu. Cena oryginalnych zasobników to jedyne 28 zł za sztukę – koszt wydruku strony to jedynie 1 gr. Biurowy charakter urządzenia podkreśla szybkość wydruku oscylująca wokół 33 stron na minutę oraz możliwość przesyłania plików do druku za pośrednictwem Wi-Fi.

Jako podstawowe lub jedyne narzędzie drukujące w niewielkiej firmie sprawdzi się jedno z bazowych wielofunkcyjnych urządzeń marki Samsung. Model m2070 kosztuje około 350 zł, w zamian oferuje szybkość druku na poziomie 20 stron tekstu i wystarczającą jakość skanowanego obrazu i druku (1200 × 1200 dpi). Do drukowania kilkudziesięciu dokumentów tekstowych dziennie lepiej wybrać inny wydajniejszy model, niemniej jednak okazjonalne drukowanie ofert czy faktur dla klientów nie przekroczy jego możliwości. Do masowego wykorzystywania m2070 nie zachęca również cena oryginalnych tonerów, przeszło 160 zł za czarny wkład nie należy do najlepszych cen na rynku – przekłada się to rzecz jasna na wysoką cenę jednostkową drukowanej strony.

Większe wymagania 

Dla przedsiębiorstw o zauważalnie większych wymaganiach przeznaczone są wydajniejsze urządzenia gotowe do zintensyfikowanej biurowej eksploatacji. Na 1730 zł wyceniane jest urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet Pro M426fdw bazujące na druku monochromatycznym, laserowym. Skupienie się wyłącznie na wydruku plików tekstowych pozwoliło producentowi na osiągnięcie niebywałej, miesięcznej wydajności określanej na 80 tys. stron (rozdzielczość 1200 × 1200 dpi) – 38 stron na minutę. Oczywiście mamy do dyspozycji również skaner o analogicznej rozdzielczości i ksero. Biurowy charakter produktu HP podkreślają szerokie możliwości komunikacji z urządzeniem przez kilkanaście osób. Poza tradycyjnym podłączeniem analogowym z urządzeniem możemy komunikować się za pośrednictwem sieci Wi-Fi i LAN. Uwzględniając cenę tonerów – oryginalnego i zamiennika – i ich wydajność, cena wydruku jednej strony wynosi odpowiednio 10 i 6 gr (wydajność ok. 9000 stron).

Do nieco innej grupy docelowej skierowany jest atramentowy kombajn biurowy Epson ITS L6170 wyceniany na 1450 zł. To drukarka atramentow...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy