Brak wyników

Liderzy biznesu

26 listopada 2019

NR 9 (Październik 2019)

Dyrektywa PSD2 - Jak wpłynie na płatności?
Wywiad z Piotrem Wasiem, dyrektorem zarządzającym Ingenico na Europę Wschodnią.

0 472

14 września w Polsce weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej – PSD2. Jak nowe regulacje wpływają na życie przedsiębiorców i społeczeństwa?

Piotr Waś: Zmiany, o których wszyscy teraz dyskutują, dotyczą kilku aspektów, m.in. silnego uwierzytelnienia, zmian w logowaniu, nowych limitów operacji bez podawania PIN-u – szósta płatność poniżej 50 zł lub gdy transakcja po skumulowanej kwocie poprzednich operacji przekroczy poziom 150 euro – wymagają dodatkowego potwierdzenia. Naturalną obawą przedsiębiorców jest zaburzenie tempa obsługi i wydłużenie czasu, jaki pojedynczy klient będzie musiał spędzić przy kasie nawet przy drobnych zakupach. Jednak prawdopodobieństwo, że transakcja przewyższy założone limity, jest bardzo niskie – Polacy bardzo często płacą bezstykowo za znacznie większe zakupy. Według danych NBP średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej w I kwartale 2019 r. wyniosła 53 zł1, a taka kwota wymaga już podania PIN-u, a co za tym idzie – licznik zeruje się i kolejne zakupy do 50 zł odbędą się bez dodatkowego potwierdzenia.

W żaden sposób nie utrudnia ona więc życia użytkownikom?

P.W.: Użytkownicy terminali, kart lub aplikacji raczej nie zauważyli znaczących zmian w codziennym życiu. Nowoczesne terminale z łączami 3G lub 4G realizują operacje w mgnieniu oka. Bardziej problematyczne może okazać się korzystanie z internetowych serwisów bankowych, ponieważ serwis może pytać nas o weryfikację kodem jednorazowym, zwłaszcza gdy logujemy się do konta rzadziej niż raz na 90 dni.

Jeśli dyrektywa nie zmieniła znacząco komfortu użytkowania kart, gdzie zaszły największe zmiany?

P.W.: Nowe regulacje wprowadzają ogólnie większe zabezpieczenia dla transakcji bezgotówkowych. Wyobraźmy sobie, że ktoś ukradł Pani kartę i szybko chce zrobić kilka drobnych zakupów, nie zna PIN-u, więc płaci tylko zbliżeniowo, po maksymalnie piątej transakcji do 50 zł będzie zmuszony do jego podania – inaczej transakcja zostanie odrzucona. Nowe przepisy to również mniejsza odpowiedzialność konsumentów w przypadku nieautoryzowanych płatności – zamiast dotychczasowych 150 euro, okradziona osoba ponosi odpowiedzialność tylko do 50 euro.

Czy prace nad podniesieniem limitu transakcji bez podawania PIN-u do 100 zł zostaną wstrzymane przez nowe regulacje?

P.W.: Nie, ponieważ najpopularniejsi wyd...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy