Brak wyników

Dla przedsiębiorcy

27 września 2019

Faktoring dla małych firm – sposób na bezpieczny biznes

134

Faktoring to usługa, która na dobre zadomowiła się na polskim rynku. Początkowo zarezerwowana jedynie dla dużych przedsiębiorstw, z czasem stała się dostępna także w sektorze średnich i małych przedsiębiorstw. Także procedury związane z zawarciem umowy faktoringu stają się coraz bardziej przyjazne i komfortowe dla przedsiębiorców, korzystając z elastycznych rozwiązań online.
 

Z tych powodów faktoring jest postrzegany coraz częściej jako poważny konkurent dla kredytów bankowych i pożyczek. Pomaga utrzymać finansową płynność firmom niezależnie od ich wielkości i branży. Wiele firm faktoringowych kieruje już swoją ofertę do najmniejszych przedsiębiorstw, nie stawiając ograniczeń co do wieku firmy, obrotów, ilości sprzedawanych faktur ani wysokości należności. Jedną z takich propozycji jest faktoring od Monevii dla mikro i małych firm.

Czy faktoring dla małych firm to rzeczywiście dobry pomysł? Jaką korzyść daje on niewielkim przedsiębiorstwom?

Na czym polega faktoring dla mikro i małych firm?

Faktury z odroczonym terminem płatności mogą być dla przedsiębiorcy ryzykowne. Kontrahent, korzystając ze swojej przewagi negocjacyjnej może wymóc płatność za usługę nawet do 3 miesięcy od jej wykonania, jednak środki na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa trzeba wydatkować na bieżąco. Utrata finansowej płynności zagraża więc najczęściej małym podmiotom gospodarczym, które nie mają możliwości wynegocjowania krótszych terminów płatności u większego odbiorcy. To właśnie one szukają sposobu, aby utrzymać wypłacalność mimo długich terminów zapłaty i do tego niejednokrotnie opóźniających się płatności.

Faktoring dla małych firm jest tu bardzo dobrym rozwiązaniem. Umożliwia przedsiębiorcy szybkie uzyskanie pieniędzy za wykonaną usługę lub sprzedany produkt. Firma faktoringowa odkupuje od przedsiębiorcy bezsporne faktury z odroczonym terminem płatności i szybko wypłaca należność, czekając na zapłatę zgodnie z terminem wskazanym na fakturze. Faktoring od Monevii gwarantuje wypłatę nawet do 100% wartości faktury brutto do 24 h od podpisania umowy. Dlatego wielu właścicieli małych firm decyduje się sprzedać faktury z odległym terminem płatności od razu po jej wystawieniu, a nie dopiero gdy widzą problem z odzyskaniem zapłaty. Zabezpieczają w ten sposób środki na bieżącą działalność oraz terminowe płatności podatków.

Jakie jeszcze zalety ma faktoring dla mikro i małych firm?

Faktoring dla małych firm to nie tylko korzyść czysto finansowa, związana z przyspieszeniem spływu należności. Zdarza się, że mikro i małe przedsiębiorstwa borykają się z problemem nierzetelnych kontrahentów i wysoką konkurencyjnością na rynku. Faktoring może pomóc w obydwu tych kwestiach.

Gdy firma faktoringowa odkupuje faktury, sprawdza wypłacalność finansową dłużnika, na którego faktura została wystawiona. Dzięki temu przedsiębiorca sprzedający fakturę uzyskuje cenną wiedzę, czy jego kontrahent jest wiarygodnym partnerem finansowym i czy w przyszłości warto i można bezpiecznie kontynuować z nim współpracę. Niektóre firmy faktoringowe jak np. Monevia udostępniają swoim Klientom możliwość weryfikacji kontrahenta nawet przed wystawieniem mu faktury i nie pobiera za tę usługę żadnych dodatkowych opłat.

Ponadto mikro i mały przedsiębiorca, korzystając z usług faktoringowych, może bez obaw zaoferować swoim kontrahentom dłuższe niż konkurent terminy płatności, gwarantując sobie zawarcie kontraktu. Jest to szczególnie cenne w branżach, które cechuje duża konkurencyjność dostawców.

Nie do przecenienia jest też mało widoczna cecha faktoringu jaką jest dyscyplinowanie Kontrahentów w zakresie dotrzymywania terminów płatności. Odbiorca, który wie że jego dostawca dokonał sprzedaży wierzytelności nie może sobie pozwolić już na dalsze odraczanie terminów płatności, bo wie że proces dochodzenia należności został przekazany wraz ze sprzedaną fakturą na instytucję finansową, która posiada dużo lepsze narzędzia dochodzenia zapłaty należności.

Faktoring dla mikro i małych firm – wygoda i elastyczność

Firmy faktoringowe, kierując swoją ofertę do mikro i małych biznesów, starają się jak najbardziej uelastycznić ofertę. Przede wszystkim przedsiębiorca może skorzystać z faktoringu faktycznie wtedy, gdy tego naprawdę potrzebuje, optymalizując też w ten sposób koszty odsetkowe. Umowa podpisywana jest na pojedyncze faktury i nie rodzi żadnych długoterminowych zobowiązań.

Wiele współczesnych małych przedsiębiorstw opiera się na zdalnym modelu pracy lub wymaga dużej mobilności. Dlatego faktoring korzysta z dostosowanych do tego modelu nowoczesnych rozwiązań komunikacji z klientem. Automatyzacja procesów obsługi – przy zachowaniu bezpieczeństwa transakcji – to dziś podstawa działania firm faktoringowych.

Firmy faktoringowe stają się dziś FinTechami, czyli instytucjami finansowymi, które łączą branżę finansową z nowoczesnymi rozwiązaniami IT. Wykorzystując zaawansowane technologie, FinTech taki jak Monevia automatyzuje cały proces weryfikacji i sprzedaży faktur, dzięki czemu ogranicza koszty działalności i jest w stanie zaoferować swoim klientom korzystne warunki współpracy. Przykładowo, wybierając faktoring od Monevii, wszelkie formalności można załatwić za pośrednictwem wygodnej, intuicyjnej platformy online dla klientów, a wszystkie opłaty, prowizje i odsetki zawarte są w jednej opłacie za usługę, którą można zaliczyć w całości koszty.

Czy faktoring to produkt dostępny dla każdego przedsiębiorcy i na każdym etapie rozwoju firmy? Jak najbardziej. Faktoring od Monevii wesprze rozwój zarówno start-upów, które dopiero rozpoczynają swoją drogę w biznesie, jak i dojrzałych firm, które chcą utrzymać pozycję na rynku i niezależnie od formy prowadzonej działalności. Stała współpraca z firmą faktoringową pomaga więc nie tylko zachować płynność finansową, ale również prowadzić biznes bezpiecznie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie faktoringu dla małych firm, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Monevii.

 

Przypisy