Brak wyników

Mobilność

8 maja 2019

NR 6 (Kwiecień 2019)

Finansowanie floty w sektorze MŚP: Dla kogo leasing, a dla kogo wynajem?

0 664

Jeszcze dwadzieścia lat temu najpopularniejszą formą nabywania samochodów w polskich przed- siębiorstwach był zakup ze środków własnych lub na kredyt. Z czasem polski biznes docenił zalety outsourcingowych modeli finansowania flot, takich jak leasing czy wynajem długoterminowy. Oba te rozwiązania z powodzeniem wykorzystywane są przez przedsiębiorców z sektora MŚP. Czym się od siebie różnią i które z nich wybrać?

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet S.A., jednej z czołowych na polskim rynku firm z branży Car Fleet Management, w 53,1% przedsiębiorstw z sektora MŚP leasing jest jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych. Korzysta z niego obecnie 50% mikro-, ponad 57% małych oraz 47% średnich przedsiębiorstw w Polsce. Sukcesywnie z roku na rok rośnie również zainteresowanie wynajmem długoterminowym. Rozwiązanie to stosowane jest przez ponad 20% firm z sektora MŚP, w tym w 10% stanowi dominujący model finansowania floty.

Pojęcia wynajmu długoterminowego i leasingu są nadal jednak często mylone. Między obiema tymi metodami finansowania floty istnieje sporo różnic. Warto je poznać, aby wybrać najbardziej optymalny sposób na pozyskiwanie nowych samochodów dla firmy.

Leasing operacyjny i finansowy

Leasing, w przeciwieństwie np. do zakupu aut za gotówkę, nie skutkuje zamrożeniem kapitału, który może zostać wykorzystany do realizacji strategicznych celów firmy. Dodatkowo minimum formalności i relatywnie niskie wymogi odnośnie zabezpieczenia transakcji w porównaniu z kredytem bankowym są dla przedsiębiorców dodatkową zachętą do korzystania z tej formy finansowania samochodów służbowych. 

– Decydując się na leasing, firmy mogą wybierać spośród dwóch jego rodzajów – operacyjnego i finansowego. Jak pokazują statystyki, przedsiębiorcy w naszym kraju o wiele chętniej korzystają z pierwszej opcji, choć są również takie sytuacje, w których leasing finansowy może być bardziej korzystny – twierdzi Bartosz Olejnik, Dyrektor sprzedaży i marketingu w Carefleet S.A. – Generalnie wybór pomiędzy dostępnymi na rynku usługami powinien zostać poprzedzony analizą potrzeb przedsiębiorstwa i bilansem korzyści, jakie mogą przynieść różne dostępne rozwiązania. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim kwestie związane z wykupem auta, wysokością miesięcznego czynszu oraz odpisami amortyzacyjnymi – dodaje. 

Jedną z zalet leasingu operacyjnego z możliwością wykupu pojazdu po rynkowej wartości końcowej jest niższa – niż w przypadku leasingu finansowego – miesięczna rata za użytkowanie samochodu. Jest to spowodowane tym, iż przez cały okres leasingu spłaca się jedynie utratę wartości samochodu, w efekcie czego cena wykupu stanowi realną wartość pojazdu w momencie wygaśnięcia umowy. Stąd też zakup auta po zakończeniu kontraktu nie jest obligatoryjny, a klient może podpisać umowę na użytkowanie nowych pojazdów. W przypadku leasingu finansowego, swoistą rekompensatą za wyższe miesięczne raty jest możliwość wykupu samochodu po cenie znacznie niższej niż jego rynkowa wartość. 

– Należy jednak zauważyć, że często po kilkudziesięciu miesiącach użytkowania auta – zwłaszcza jeśli profil działalności firmy wymusza jego intensywną eksploatację – przedsiębiorca staje się posiadaczem wysłużonego samochodu i samodzielnie musi zajmować się jego sprzedażą – zaznacza Bartosz Olejnik. 

A może lepiej wynająć? 

Wynajem długoterminowy samochodów opiera się na podobnych zasadach, co tradycyjne formy leasingu operacyjnego, jednak z pewnymi udogodnieniami. Zgodnie ze standardami definiowania rynku, ogłoszonymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów w maju 2016 roku, do wynajmu długoterminowego zaliczane są dwie usługi: Full Service Leasing i Leasing z Serwisem. Jako Leasing z Serwisem możliwe jest zakwalifikowanie samochodów finansowanych przez firmę CFM i objętych minimum dwiema usługami dodatkowymi. Wśród nich musi znajdować się usługa serwisu mechanicznego. Zakres usług oferowanych w ramach Full Service Leasingu jest szerszy i może obejmować dodatkowo m.in. ubezpieczenie z Assistance, sezonową wymianę i przechowywanie opon czy karty paliwowe. 

– Usługi oferowane w ramach w...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy