Brak wyników

Historia tworzenia biznesowych limuzyn

Artykuły | 4 stycznia 2019 | NR 4
128

Volkswagen Passat produkowany jest od 1973 r. Osiem generacji i kilka faceliftingów później Passat wciąż jest kwintesencją eleganckiej, solidnej i praktycznej limuzyny dla przedsiębiorców.

Top management marki Volkswagen już niejednokrotnie zadziwiał i powodował, że znawcy rynku przecierali oczy z niedowierzaniem. W zeszłym roku głośno było o projekcie absolutnie nowego samochodu, który plasowałby się ponad dobrze znanym Passatem. Co dziwne, od pierwszych „nieoficjalnych” przecieków do premierowych prezentacji minęło zaledwie kilka miesięcy. I tak oto na Poznań Motor Show 2017 odbyła się polska premiera Volkswagena Arteona, modelu, który jako pierwszy dostępny był w sprzedaży internetowej, zresztą z sukcesem – w dniu premiery sprzedało się kilka z kilkunastu egzemplarzy dostępnych w pierwszej partii produkcyjnej.

Model na obrotowym podnośniku w jednej z największych hal Międzynarodowych Targów Poznańskich zrobił ogromne wrażenie. Sportowa, smukła i przysadzista sylwetka oraz ogromna dawka nowoczesnych technologii zadebiutowały właśnie w nowym niemieckim grand tourismo. Przez pierwsze pół roku obecności na rynku Arteon sprzedał się w Europie w liczbie prawie 10 000 egzemplarzy. To niewiele mniej niż modelu Passat w najgorszym miesiącu sprzedaży w Europie w zeszłym roku, kiedy to limuzynę z segmentu D nabyło 11 932 klientów. 

Gdy premierowe zamieszanie opadło, a nowa generacja Passata jeszcze nie ujrzała światła dziennego, nadszedł czas na zestawienie ze sobą tych dwóch modeli i zastanowienie się nad motywami działania marki Volkswagen. Zanim jednak przejdziemy bezpośrednio do analizy wyników sprzedażowych –
czas na lekcję historii.

Doświadczony gracz

Volkswagen Passat jest obecny na rynku ponad 40 lat. 
W tym czasie producent stworzył dwa (nie liczymy tu jeszcze Arteona) modele będące bezpośrednimi krewnymi Passata. Mowa o modelu Passat CC (od modernizacji w 2012 r. tylko CC),
produkowanym w latach 2007-2016, oraz modelu Phaeton, który miał być kwintesencją możliwości inżynieryjnych marki Volkswagen, produkowanym w latach 2002-2016. Volkswagen Arteon jest więc nową kartą w historii najbardziej prestiżowych produktów marki notującej w tym roku znakomite wyniki sprzedażowe. Volkswagen CC był zapakowany w nadwozie typu fastback, został zbudowany na tej samej płycie podłogowej, co Passat B6 i miał być bardziej sportową i prestiżową odmianą słynnej limuzyny. To ten model był protoplastą Arteona, w których liniach i sylwetce znajdziemy analogię do modelu CC. Pod maską „sportowego Passata” znalazło się miejsce na benzynowy silnik V6 o mocy 300 KM i 350 Nm momentu obrotowego. 532 l bagażnika i 2710 mm rozstawu osi gwarantowało naprawdę królewskie i komfortowe warunki podróżowania, a bardziej mocarny design mocno wyróżniał ten projekt od innych modeli z Wolfsburga.

Volkswagen Phaeton miał być hołdem Ferdynanda Piecha, prezesa Volkswagen AG w latach 1992-2002, wobec światowej motoryzacji. Chciał zostawić po sobie samochód absolutnie bez skazy, perfekcyjny i pożądany przez możnych tego świata. Phaeton zbudowany był na płycie podłogowej, na której również zbudowano Bentleya Continentala Flying Spur. Auto oferowało 2881 mm rozstawu osi (3001 mm w wersji przedłużonej) i 500-litrowy bagażnik. Pod maskę trafiły tu tak rozsławione jednostki napędowe, jak benzynowe 
W12 o pojemności 6 l i mocy 420-450 KM czy wysokoprężne V10 o pojemności 5 l i mocy 313 KM.

W 2011 r. pojazd wycofano ze sprzedaży na polskim rynku, jednak klienci chcący zasmakować luksusu „made in Germany” nie mieli problemu z zakupem i sprowadzeniem pojazdu z zagranicy. Jesteśmy Europejczykami, więc przyjrzyjmy się naszemu kontynentalnemu rynkowi, biorąc pod uwagę cztery modele samochodów i prezentując dane z kilku kluczowych dla nich lat:

Tabela 1 wprost pokazuje, że zainteresowanie modelem Passat systematycznie maleje od czasu wprowadzenia nowej gene...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy