Brak wyników

Aktualności

25 października 2018

Indeks doceniania - jak uczynić swoich pracowników szczęśliwymi?

0 627

Już jest! Pierwszy projekt ogólnopolskiego badania doceniania, który został zainicjowany przez Preeshare, a AmRest, Allegro, Employer Branding Institute oraz HRM Institiute włączyły się w tą akcję.

Indeks Doceniania to pierwsza część podsumowująca wspólne, kilkumiesięczne badania, które pozwoliły na zrozumienie znaczenia oraz propagowania doceniania w polskich firmach.

Kultura doceniania

W ostatnich latach coraz istotniejszą rolę odgrywa kultura organizacji i szczęście w pracy. Szczęśliwi pracownicy są nie tylko bardziej produktywni, ale również bardziej kreatywni i zadowoleni ze swojej pracy. Projekt ogólnopolskiego badnia doceniania został zainicjowany przez Peeshare, a AmRest, Allegro, Employer Branding Institiute oraz HRM Institute bez wahania właczyły się w tą akcję. Indeks Doceniania to pierwsza część podsumowująca badania i działania mające na celu zrozumienie znaczenia i propagowanie docenienia w organizacjach. Raport przedstawia najważniejszą problematykę i podsumowanie wstępnych wyników badań oraz case studies.

„Ludzie pracują dla pieniędzy – ale zrobią wszytsko, w zamian za nagrody i docenianie” – powiedział pisarz Dale Carnegie ponad 60 lat temu. Choć słowa te padły tak dawno, są chyba bardziej aktualne niż kiedykolwiek” – mówi Anna Macnar, CEO HRM Institute.

Docenianie jest zjawiskiem bagatelizowanym szczególnie w polskich firmach. Aż 8 % więcej pracowników firm z kapitałem zagranicznym czuje się bardziej doceniona niż pracownicy na tych samych stanowiskach w polskich firmach. Wielu menadżerów wciąż uważa, że nie można za bardzo chwalić pracownika „bo mu się w głowie poprzewraca i nabierze z zbyt dużej pewności siebie”, co może skutkować znalezieniem przez niego lepszej pracy.

„Zdecydowaliśmy się, aby zainicjować projekt ogólnopolskiego badania doceniania. Chcieliśmy dowiedzieć się czy docenianie wpływa na poczucie szczęścia w pracy, jak wygląda sytuacja w polskich firmach oraz co zrobić, aby ludzie czuli się szczęśliwsi, a jednocześnie bardziej zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków”- mówi Jakub Semerda, Preeshare.

Badanie pokazuje, że pracownik, który zarabia pieniądze pozwalające jemu oraz jego rodzinie na życie na godnym poziomie, a do tego czuje się zauważony, a jego wysiłki są na bieżąco docenianie – nie szuka innej pracy. Jeśli praca znajdzie jego i otrzyma lepszą ofertę finasową to tak szybko nie zdecyduje się na zmianę jeśli dotychczas czuł się doceniony. Dlatego tak ważna jest umiejętność chwalenia ludzi i okazywanie uznania adekawatnego do osiągnięć.

„Mamy nadzieję, że naszym badaniem przyczynimy się do umocnienia roli doceniania pracowników, aby stało się ono priorytetem w budowaniu kultury organizacji. W końcu szczęśliwy i doceniony pracownik to ten najbardziej efektywny i jednocześnie najbardziej lojalny” – twierdzi Kaja Gryciak, Client Service & Empolyer Branding Manager w Employer Branding Institute.

Docenianie ma MOC!

Docenianie jest niezwykle istotnym elementem wpływającym na poczucie szczęścia w pracy. Według badań Insytutu Gallupa czy Blackhawk Enagement Solutions, docenieni pracownicy czują większą satysfakcję z wykonywanej pracy, są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy, w której pracują.

„Jednym z najważniejszych elementów radości w miejscu pracy jest dla nas docenianie. Zależy nam na tym, aby nasi pracownicy czuli, ze to...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy