Brak wyników

Dla przedsiębiorcy

25 października 2018

Katowice to silna marka w oczach przedsiębiorców

0 650

Rozmawiamy z Marcinem Krupą, Prezydentem Miasta Katowice

Jak zmieniły się Katowice w 2017 r.? Proszę pochwalić się nowymi inwestycjami.

Rok 2017 był przede wszystkim czasem finalnego przygotowania wielu inwestycji, część z nich udało się nawet rozpocząć. Choć pozornie w terenie niewiele się działo, to ten etap był bardzo ważny, bo dzięki temu teraz rozpoczną się prace na wielu „frontach”. Przede wszystkim dzięki pracy wykonanej w ubiegłym roku, w tym roku będziemy realizować inwestycje o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Mówimy przede wszystkim o dużych inwestycjach w obszarze zrównoważonego transportu. W tym roku będziemy budować łącznie cztery centra przesiadkowe typu park & ride czy przebudowywać układ drogowy w dwóch kluczowych węzłach drogi krajowej 81. Rozpocznie się także budowa lokali w ramach programu Mieszkanie Plus – docelowo będzie ich tysiąc. Wkrótce zobaczymy także, jak spod ziemi wyrosną trzy baseny sportowe z halami sportowymi. Do tego dochodzi mnóstwo mniejszych inwestycji z budżetu obywatelskiego. Te wszystkie działania sprawiają, że Katowice stają się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy. Dzięki temu łatwiej jest przyciągać nowych mieszkańców i inwestorów. Mówiąc o 2017 r., nie sposób nie wspomnieć, że zostaliśmy stolicą ponad dwumilionowej metropolii, która jest widoczna na mapie Europy.

 

Proszę opisać najważniejsze wydarzenia w mieście – istotne dla przedsiębiorców z sektora logistycznego, biurowego, handlowego i hotelowego. Czego jeszcze inwestorzy mogą spodziewać się w najbliższych latach? Co będzie kluczowe dla deweloperów inwestujących na katowickim rynku w tym roku?

Chcemy rozwijać turystykę biznesową w Katowicach. Bez wątpienia wydarzenia, które odbywają się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym pomagają nam promować nasze miasto i cały region. Turystyka biznesowa stała się istotną dźwignią rozwoju miasta. Oddziałuje ona na różne sfery życia gospodarczego. Dynamiczny rozwój tego obszaru pokazują liczby. Przykładowo w 2016 r. odwiedziło na 762 tys. gości wydarzeń konferencyjnych i targowych – czyli o 180 tys. więcej niż rok wcześniej. Dane za 2017 r. będą zapewne jeszcze bardziej imponujące. Tu warto dodać, że Katowice są gospodarzem największej imprezy w Polsce – Intel Extreme Master, w której w tym roku wzięło udział ponad 170 tys. gości. Duże wrażenie na naszych zagranicznych partnerach robi fakt, że w grudniu będziemy gościć w Katowicach Szczyt Klimatyczny, a w 2019 r. Światową Konferencję Antydopingową. Te wydarzenia zapewnią nam promocję w skali globalnej – przybędzie do nas ponad 20 tys. wpływowych osób z całego świata. Nasze doświadczenia pokazują, że wiele z tych osób odwiedza później Katowice prywatnie – np. by wyprać się na koncert do NOSPR-u. Takie wydarzenia korzystnie stymulują także rozwój rodzimej przedsiębiorczości. Zyskają na tym hotelarze, taksówkarze, branża gastronomiczna i inne firmy pomagające w obsłudze tych wydarzeń.

 

Przed Państwem ogromne wyzwanie – ustalenie strategii na ten rok i kolejne lata. Które jej elementy mogą mieć wpływ na rynek nieruchomości i jego rozwój? Na co postawić, by rynek nieruchomości komercyjnych mógł się dalej dynamicznie rozwijać?

Katowice to silna marka w oczach przedsiębiorców, na którą składa się szereg czynników, takich jak np.: dostęp do wykwalifikowanej kadry, doskonała lokalizacja i rozbudowany system wsparcia. Dziś mówimy także o potencjale naukowym, gospodarczym i infrastrukturalnym całej metropolii. Katowice są przyjazne dla biznesu – a potwierdzają to firmy, które zdecydowały się u nas zainwestować. To wzorcowy model win-win. Każdy nowy inwestor to nowe miejsca pracy czy podatki wpływające do kasy miasta. Oczywiście...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy