Brak wyników

Liderzy biznesu

26 listopada 2019

NR 9 (Październik 2019)

Księgowi i technologia - partnerzy czy rywale?
Wywiad z Wiktorem Sarotą, CEO firmy inFakt.

0 563

Z Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2019 przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy inFakt wynika, że w ciągu minionych pięciu lat 70% przedsiębiorców nie zmieniło swojego księgowego. Z czego to może wynikać?

Wiktor Sarota: Z zaufania, jakim przedsiębiorcy obdarzają księgowych. Księgowemu powierza się najważniejsze sprawy w biznesie – dotyczące swoich finansów. Widzimy, że przedsiębiorcy często traktują księgowych jak część własnego zespołu, nawet jeśli księgowy fizycznie pracuje u siebie w biurze. W formule, w jakiej działa inFakt – czyli technologii, w której księgowi obsługują zdalnie klientów z dowolnego miejsca w Polsce – taka współpraca sprawdza się znakomicie.

A czego w takim razie oczekują księgowi?

W. S.: Poczucia tego, że przedsiębiorcy im ufają i docenienia ich pracy. Praca księgowego jest dla przedsiębiorcy wartościowa, m.in. wtedy, kiedy przedsiębiorca jej nie odczuwa, bo dzięki księgowemu nie musi składać wyjaśnień czy uczestniczyć w kontrolach z Urzędu Skarbowego, bo księgowy załatwia to za niego. 

Dlaczego więc wciąż tak mało osób korzysta z księgowości elektronicznej? 

W. S.: Unikałbym sformułowania „księgowość elektroniczna”, bo może być różnie przez poszczególne osoby rozumiana. To, co my robimy w inFakcie, to łączenie przedsiębiorców i księgowych z technologią, aby dzięki ułatwieniom technologicznym i jedni, i drudzy mieli więcej czasu. Przedsiębiorcy –
na prowadzenie swojego biznesu, a nie myśleniu o tym, czy daną fakturę zapłaciłem, czy nie, a księgowi – na otoczenie swoich klientów jeszcze lepszą opieką.

A jak Pan to widzi ogólnie na rynku – czy księgowość zdalna jest Pana zdaniem popularna?

W. S.: Posłużę się tu przykładem. Wiemy, że nadal wielu przedsiębiorców zawozi faktury do księgowego, co wiąże się z nakładem czasu, kosztem, ryzykiem zapomnienia czy zgubienia dokumentu. Potwierdzają to nasze badania. Przykładowo, ze wspomnianego już Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości wynika, że aż 60% przedsiębiorców nadal zawozi faktury księgowemu, a nie jest to konieczne. Wielu nie wie, że technologia umożliwia przekazywanie dokumentów na bieżąco, po prostu przedsiębiorca wrzuca j...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy