Brak wyników

Nowoczesne technologie

4 marca 2019

NR 5 (Luty 2019)

Laptop służbowy – podstawowe narzędzie pracy nie tylko dla handlowca

0 839

W dzisiejszych realiach rynku niemal każde „umysłowe” stanowisko pracy nieodzownie powiązane jest choć w pewnej części z pracą na komputerze. Przetwarzania, edytowania danych czy bardziej zaawansowanych operacji pracodawcy wymagają niemal od każdego pracownika biurowego i nie tylko. Również działający w terenie przedstawiciele handlowi, a także kadra menedżerska każdego dnia wykorzystują mobilny sprzęt komputerowy różnej klasy.

 

Jedną z kluczowych decyzji jest więc dobór sprzętu odpowiedniego do potrzeb i obowiązków konkretnego pracownika czy stanowiska pracy. Nieprzemyślany wybór laptopa może przełożyć się na mniejszą efektywność danego pracownika oraz skutkować wysokimi kosztami zakupu sprzętu.

Laptopy podróżne

Przeczesując nieustannie zmieniającą się ofertę rynkową, musimy w pierwszej kolejności zdefiniować firmowy budżet na ten cel, a przede wszystkim potrzeby, jakim nowy nabytek będzie musiał sprostać w codziennym życiu. Wybierając laptop dla przytoczonego przedstawiciela handlowego, gros firm skupia się na kilku najistotniejszych cechach produktu. Obok niskiej masy i wytrzymałej konstrukcji wymagana jest obligatoryjnie bateria zapewniająca możliwie długi czas pracy bez dostępu do sieciowego zasilania. Tylko w ten sposób pracownik będzie w stanie wypełniać swoje obowiązki bez zbędnych ograniczeń.

Wybierając laptop dla przedstawiciela handlowego, gros firm skupia się na kilku najistotniejszych cechach produktu. Obok niskiej masy i wytrzymałej konstrukcji wymagana jest obligatoryjnie bateria zapewniająca możliwie długi czas pracy bez dostępu do sieciowego zasilania. Tylko w ten sposób pracownik będzie w stanie wypełniać swoje obowiązki bez zbędnych ograniczeń.

Kilkugodzinna gotowość do pracy w terenie (11 godz.) cechuje między innymi jeden z modeli firmy Acer. Tajwański Acer TravelMate P658 wyceniany jest na niespełna 2,4 tys. zł – model ten dostępny był już od 2016 r., przechodząc w międzyczasie kilka modernizacji. Warto dodać, że obudowa wykonana została z aluminium, co przekłada się na wymaganą lekkość i wysoką wytrzymałość konstrukcji. Ekran o przekątnej 15” to nie wszystko, co oferuje Acer. Poza odmianą ze zintegrowaną kartą graficzną klienci mogą wybrać układ graficzny NVIDIA GeForce 940M. Wybór mamy także w kwestii systemu dyskowego – obok klasycznego nośnika 2,5” dostępny jest dysk M.2. Co niezwykle istotne dla bezpieczeństwa firmowych danych, producent postawił na dwa systemy ich ochrony. Poza standardowymi, systemowymi hasłami użytkownik ma do dyspozycji moduł szyfrowania TPM oraz czytnik linii papilarnych.

Bez wątpienia jednym z producentów specjalizujących się w tworzeniu iście profesjonalnych, biznesowych laptopów jest amerykański Dell. Wyceniany obecnie na około 7 tys. zł model od przeszło trzech lat prezentuje wysoki poziom elegancji. Karbonowo-aluminiowa obudowa zapewnia pożądaną przez użytkowników wytrzymałość sprzętu, chroniąc przed uszkodzeniem ponadprzeciętne wnętrze. Podobnie jak Acer, oferuje wybór między standardowym dyskiem 2,5” a M.2. Więcej niż wymaganą moc obliczeniową zapewnia czterordzeniowy procesor Intel Core i5 lub i7 Kaby Lake, autonomiczna karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1050 i pamięć operacyjna dochodząca do 32 GB. Tak skonfigurowaną całość dopełniają ergonomicznie rozłożone porty (włącznie z Thunderbolt 3) i dwa ekrany do wyboru: panel IPS 4K (1920×1080 pikseli) bądź dotykowy IGZO UltraSharp 4K (3840×2160 pikseli). O bezpieczeństwo danych dba czytnik linii papilarnych.

Niespełna na około 3,5 tys. zł określono detaliczną cenę laptopa HP ENVY 13-ad008nv. Solidnie wykonany funkcjonalny model doskonale sprawdzi się w czasie służbowych podróży. Paradoksalnie 13,3” ekran (1920×1080 pikseli) rzutuje na niską masę sprzętu – 1,32 kg – i niebywałą łatwość w operowaniu w samolocie, pociągu czy innych, mniej komfortowych warunkach. W tym miejscu warto wspomnieć o podświetlanej klawiaturze. Solidnie wykonana obudowa z tworzywa skrywa dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-7200U, wystarczającą kartę graficzną Intel HD 620 i 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Mimo skromnych rozmiarów kompaktowy laptop HP dysponuje wydajnym akumulatorem, zapewniającym energię do nawet 14-godzinnej pracy. 

Efektywna praca

Zupełnie odmiennych wartości i funkcjonalności oczekujemy od laptopów wykorzystywanych chociażby przez grafików. Tutaj liczy się moc obliczeniowa dająca swobodę działania, zdolna sprostać wyśrubowanym wymaganiom programów branżowych.   

Inwestując około 9 tys. zł, otrzymamy imponujący parametrami laptop Asus ZenBook Pro UX580GE i9-8950. Komfort codziennej pracy, nawet bez dodatkowego (pokaźnych rozmiarów) monitora, zapewnia standardowy 15,6” dotykowy ekran IPS (1920×1080 pikseli). Już po uruchomieniu laptopa Asus w oczy rzuca się dodatkowy niewielki ekran dotykowy zainstalowany w miejscu touchpada. ScreenPad to błyskawiczny dostęp do szeregu funkcjonalności komputera. Lśniącą obudowę wykonano z solidnego tworzywa, co w żaden sposób nie rzutuje na pozytywne wrażenia z użytkowania. Potężne możliwości obliczeniowe gwarantuje sześciordzeniowy procesor Intel Core i9-8950HK – płacąc blisko 2 tys. zł mniej, możemy zdecydować się na nieco słabszy wariant i7-8750H. Znana od blisko dwóch lat karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti spełni wygórowane wymagania. W tym przypadku czas pracy na baterii oscyluje wedle danych producenta wokół 5 godzin.

Niespełna 3,6 tys. zł wystarczy na zakup laptopa firmy Dell. Model Inspiron G3 zaspokoi potrzeby zarówno rzeczonego grafika, jak i prywatnego użytkownika oczekującego niebanalnej rozrywki. Wykonana z wysokiej jakości tworzywa obudowa w żadnej sytuacji nie odkształca się czy nie wydaje niepokojących dźwięków. Ekran o przekątnej 15,6” IPS z rozdzielczością FHD pokryto powłoką przeciwbłyskową – dzięki temu prezentowany obraz pozostaje ostry i doskonale widoczny bez względu na kąt patrzenia. Dobrze znany na rynku czterordzeniowy procesor Intel Core i5-8300H, karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1050 i 8 GB pamięci operacyjnej okazują się w zupełności wystarczać do realizacji bardzo wyszukanych projektów.

Na kwotę 10 tys. 300 zł wyceniany jest stworzony z myślą o profesjonalistach laptop HP ZBook 15 G5. Sam producent nazywa go nie bez podstaw mobilną stacją roboczą, już na początku sugerując jego warte zaznaczenia możliwości operacyjne. Wykonana z solidnego tworzywa konstrukcja sprawia wrażenie solidnej, wszystkie elementy zostały wzorowo spasowane, bez miejsca na niedociągnięcia. Codzienną pracę i konserwację sprzętu znacząco ułatwia odporna na zalania klawiatura. Wystarczającą prezentację graficznych szczegółów zapewnia ekran 15,6” FHD IPS (1920×1080 pikseli) wzbogacony o powłokę antyrefleksyjną. Poza zintegrowaną kartą graficzną Intel Graphic 630 producent zastosował niezależny produkt NVIDIA Quadro P1000, 8 GB pamięci SDRAM, sześciordzeniowy procesor Intel Core i7-8750H i rozbudowaną architekturę dźwięku Bang & Olufsen. Tak s...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy