Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

12 października 2018

NR 1 (Luty 2018)

Magazyn danych w chmurze

0 170

Obecnie większość firm dane przechowuje na dysku zewnętrznym, w tzw. chmurze. Jest to rozwiązanie dające natychmiastowy dostęp do wszelkiego rodzaju dokumentacji oraz aplikacji za pośrednictwem łącza internetowego. 

Korzystanie z tego rodzaju magazynowania danych umożliwia wykonywanie kopii zapasowych plików, przechowywanie na nim dokumentów firmy, a co najważniejsze – dostęp z dowolnego miejsca na świecie z każdego urządzenia podłączonego do sieci. Wirtualny dysk jest pewnego rodzaju przestrzenią udostępnianą nam za pośrednictwem internetu przez dostawcę (Google, Microsoft, Apple itp.), do której mamy dostęp z poziomu komputera. Oprócz przechowywania danych każda z tego rodzaju usług oferuje dodatkowe rozwiązania pochodzące z chmury obliczeniowej, takie jak edycja dokumentów.

Na całym świecie już ponad 86% przedsiębiorstw korzysta z usługi wirtualnego dysku.

Koszty chmury

Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które umożliwiają bezpłatne przechowywanie danych w chmurze. Jest to jednak ograniczona liczba danych, najczęściej 15 GB. Skorzystanie z bezpłatnego dysku w chmurze wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na określonej witrynie. Oczywiście mają one opcję zwiększenia pojemności wirtualnego dysku, lecz za opłatą. Najbardziej znane tego typu usługi to Google Drive for Work, Microsoft OneDrive, Dropbox, Amazon Cloud Drive czy Box. Korzystanie z płatnych dysków w chmurze daje możliwość korzystania z dodatków nie tylko umożliwiających sprawniejsze dokupienie miejsca na przechowywanie danych, lecz także zwiększających bezpieczeństwo dokumentów. Decydując się na dysk w chmurze, należy kierować się trzema kryteriami: pojemnością początkową, systemem płatności oraz bezpieczeństwem.

Chmura na topie

Szerokie zastosowanie i możliwość obniżenia kosztów archiwizowania dokumentów – oto dlaczego dysk w chmurze jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli firm. Według danych uzyskanych przez dom badawczy Gartner na całym świecie już ponad 86% przedsiębiorstw korzysta z tej usługi. Powodem takiego zainteresowania przedsiębiorców jest przede wszystkim optymalizacja kosztów stałych firmy poprzez redukcję kosztów archiwizowania, a także fakt, że dokumenty dostępne są dla wszystkich pracowników niemal z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu.

Bezpieczeństwo danych 

W obliczu nadchodzącej rewolucji majowej spowodowanej ustawą o ochronie danych osobowych (RODO) przy wyborze rozwiązania do przechowywania danych firmy powinniśmy kierować się nie tylko kryterium kosztowym, lecz p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy