Brak wyników

Temat numeru

12 października 2018

NR 1 (Luty 2018)

Magazyn danych w chmurze

0 978

Obecnie większość firm dane przechowuje na dysku zewnętrznym, w tzw. chmurze. Jest to rozwiązanie dające natychmiastowy dostęp do wszelkiego rodzaju dokumentacji oraz aplikacji za pośrednictwem łącza internetowego. 

Korzystanie z tego rodzaju magazynowania danych umożliwia wykonywanie kopii zapasowych plików, przechowywanie na nim dokumentów firmy, a co najważniejsze – dostęp z dowolnego miejsca na świecie z każdego urządzenia podłączonego do sieci. Wirtualny dysk jest pewnego rodzaju przestrzenią udostępnianą nam za pośrednictwem internetu przez dostawcę (Google, Microsoft, Apple itp.), do której mamy dostęp z poziomu komputera. Oprócz przechowywania danych każda z tego rodzaju usług oferuje dodatkowe rozwiązania pochodzące z chmury obliczeniowej, takie jak edycja dokumentów.

Na całym świecie już ponad 86% przedsiębiorstw korzysta z usługi wirtualnego dysku.

Koszty chmury

Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które umożliwiają bezpłatne przechowywanie danych w chmurze. Jest to jednak ograniczona liczba danych, najczęściej 15 GB. Skorzystanie z bezpłatnego dysku w chmurze wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na określonej witrynie. Oczywiście mają one opcję zwiększenia pojemności wirtualnego dysku, lecz za opłatą. Najbardziej znane tego typu usługi to Google Drive for Work, Microsoft OneDrive, Dropbox, Amazon Cloud Drive czy Box. Korzystanie z płatnych dysków w chmurze daje możliwość korzystania z dodatków nie tylko umożliwiających sprawniejsze dokupienie miejsca na przechowywanie danych, lecz także zwiększających bezpieczeństwo dokumentów. Decydując się na dysk w chmurze, należy kierować się trzema kryteriami: pojemnością początkową, systemem płatności oraz bezpieczeństwem.

Chmura na topie

Szerokie zastosowanie i możliwość obniżenia kosztów archiwizowania dokumentów – oto dlaczego dysk w chmurze jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli firm. Według danych uzyskanych przez dom badawczy Gartner na całym świecie już ponad 86% przedsiębiorstw korzysta z tej usługi. Powodem takiego zainteresowania przedsiębiorców jest przede wszystkim optymalizacja kosztów stałych firmy poprzez redukcję kosztów archiwizowania, a także fakt, że dokumenty dostępne są dla wszystkich pracowników niemal z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu.

Bezpieczeństwo danych 

W obliczu nadchodzącej rewolucji majowej spowodowanej ustawą o ochronie danych osobowych (RODO) przy wyborze rozwiązania do przechowywania danych firmy powinniśmy kierować się nie tylko kryterium kosztowym, lecz przede wszystkim bezpieczeństwem naszych danych. Należy pamiętać, że z obowiązku ochrony danych osobowych (art. 2 RODO) wyłączona jest wyłącznie działalność państwa wchodząca w zakres polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, działalność nieobjęta zakresem prawa Unii, właściwe organy do celów zapobiegania przestępczości oraz informacje w ramach czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze. Zatem jako przedsiębiorca z MŚP mamy obowiązek zabezpieczyć dane w naszej firmie zgodnie z wytycznymi określonymi w RODO. Większość rozwiązań dostępnych na rynku zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych danych poprzez system logowania. Dodatkowo użytkownik jest informowany o każdej podejrzanej próbie logowania do dysku drogą e-mailową na adres lub SMS-ową na numer podany podczas rejestracji na witrynie. Komunikaty są wysyłane także w sytuacji, kiedy logujemy się z nowego urządzenia. 

Wirtualna chmura

Chmura to model składowania danych, w którym przechowywane są one na serwerach. Fizyczne otoczenie jest własnością firmy hostingowej lub/oraz zarządzane przez nią. Dostawcy chmury są odpowiedzialni za utrzymanie 
i ochronę danych dostępnych na oferowanych przez nich serwerach. Składowanie w chmurze może odbywać się za pośrednictwem usługi dostępnej na komputerze lub dedykowanej do tego celu aplikacji.

Synchronizacja z infrastrukturą w firmie 

Korzystanie z dysku w chmurze nie koliduje z przechowywaniem danych za pośrednictwem infrastruktury wewnętrznej firmy (serwery, dyski na komputerach). Wręcz przeciwnie, jest...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy