Brak wyników

Nowoczesne technologie

14 października 2018

NR 3 (Wrzesień 2018)

Najbardziej pożądane przestrzenie biurowe w kraju

0 689

Blisko 70% osób w wieku 36-45 lat jest zdania, że wygląd i aranżacja miejsca pracy ma dla nich znaczenie. Z kolei 40% twierdzi, że ma to wpływ także na efektywność działania. Bez wątpienia lepiej i wydajniej pracujemy w komfortowych warunkach i estetycznej przestrzeni. Jakie powinno być nasze miejsce pracy? Pokazujemy nasz wybór oraz trendy w nowoczesnych biurowcach.

Jak powinno wyglądać biuro XXI w.? Musi mieć kolorowe sale konferencyjne, pokoje do medytacji lub drzemki, rowery, huśtawki i bieżnie, do tego siłownię, bilard, szachy i inne atrakcje pobudzające kreatywność. Czy nowoczesne biuro ma tylko wyglądać?

Absolutnie nie. Dziś w przestrzeniach coworkingowych i co-creatingowych odbywają się szkolenia, warsztaty, spotkania motywacyjne i sesje networkingowe. Członkowie społeczności inspirują się i tworzą wspólne projekty, a odpowiednio zaprojektowana i zarządzana przestrzeń stwarza im warunki do wydajnej pracy, podnoszenia kwalifikacji i przede wszystkim – rozwijania biznesu.

Jedne z najbardziej charakterystycznych budynków współczesnej Polski, które powstały według projektu renomowanych pracowni, to: biurowiec Focus, Sky Tower czy Pixel. 

Tensor, geometryczny biurowiec w Gdyni

Biurowiec Tensor to nowoczesny kompleks biurowy przy ulicy Łużyckiej w Gdyni. Projekt inwestycji przygotowało Degutis Studio Architektury. Inspiracją dla architektów stanowiły bryły, które nawiązują formą do graficznego przedstawienia działań na wektorach.

Myślą przewodnią dla projektu były geometryczne wariacje na temat wektorów. Panele z siatek dodają charakteru obiektowi, przy okazji działając jako żaluzje przeciwsłoneczne.

Silver Tower Center we Wrocławiu

Design niczym z Alicji w Krainie Czarów w przestrzeni do pracy i w  części hotelowej. Na parterze znajduje się część handlowa i nowoczesne centrum konferencyjne z zapleczem gastronomicznym. Ten wielofunkcyjny obiekt zaprojektowała pracownia Maćków

Pracownia Projektowa. Nowoczesny wrocławski kompleks powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, przy Placu Konstytucji 3 Maja. Przed budynkiem Silver Tower Center powstał przestronny publiczny plac z zielenią i małą architekturą, na którym w sezonie letnim mogą funkcjonować restauracyjne ogródki. Jego wyjątkową ozdobą jest zabytkowy słup ogłoszeniowy z lat 30. XX w., starannie odrestaurowany.

Gdański Business Center I w Warszawie

Biurowiec Gdański Business Center I, zaprojektowany przez E&L Architects, to nowoczesny kompleks biznesowy klasy A zrealizowany przez HB Reavis na warszawskim Muranowie. W jego skład wchodzą dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni wynoszącej blisko 48 tys. m2. Inwestycja jest w całości zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i oferuje wiele rozwiązań ekologicznych, takich jak windy wyposażone w oświetlenie LED i odzyskujące energię przy hamowaniu czy zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, służącą do podlewania zieleni. Wśród dostępnych udogodnień znajdują się tu m.in. stojaki na rowery, natryski dla rowerzystów oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Ponadto, z myślą o komforcie najemców, wokół budynków zaprojektowano ogólnodostępny dziedziniec rekreacyjny z elementami małej architektury.

Sky Tower we Wrocławiu. Biurowiec wysoki na 212 m

Biurowiec Sky Tower należy do kompleksu architektonicznego, w skład którego wchodzą także część mieszkalna i galeria handlowa.

Wysokość wieżowca to 212 m. Część biurowa kompleksu ma powierzchnię 28 500 m2. Powierzchnie biurowe są zlokalizowane w budynkach B2 i B3. Budynek B2 to główna wieża kompleksu Sky Tower. Biura zajmują w niej przestrzeń od 4. do 26. piętra. W towarzyszącym budynku B3 biura zajmą powierzchnię od 5. do 10. piętra.

Polskie biurowce już bez kompleksów

Komfortowe i świetnie zaprojektowane biura rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, skoro aż 40% Polaków w wieku 36-45 lat przyznaje, że aranżacja i wygląd miejsca pracy ma przełożenie na efektywność działania. Pod tym względem bez wątpienia gonimy świat. Kreatywny design, doskonale wyposażone sale konferencyjne, pokoje do medytacji, nap roomy na chwilę regeneracji, dostęp do zajęć sportowych i restauracji na terenie obiektu to tylko niektóre z rozwiązań, które mają zwiększyć komfort i produktywność. To już krajobraz z Polski.

Nowoczesne biuro nie kończy się jednak na wyglądzie. Dziś w polskich przestrzeniach coworkingowych i co-creatingowych odbywają się szkolenia, warsztaty, spotkania motywacyjne i sesje networkingowe. Członkowie społeczności znają się, wymieniają wiedzą i doświadczeniami, inspirują i wspólnie tworzą projekty, a odpowiednio zaprojektowana przestrzeń stwarza im warunki do wydajnej pracy, podnoszenia kwalifikacji i – przede wszystkim – rozwijania biznesu.

Coworking coraz bardziej popularny

Coworking opiera się na współdzieleniu przestrzeni przez freelancerów, start-upy, małe, średnie czy nawet duże firmy. Obecnie na świecie istnieje około 11 tys. powierzchni coworkingowych. Do końca roku liczba ta ma się powiększyć o kolejne 2,5 tys. W Polsce funkcjonuje około 180 takich miejsc. Trend przestrzeni coworkingowych notuje wyraźny wzrost, zwłaszcza w dużych europejskich miastach. W Polsce jest ich zdecydowanie mniej, jednak na podstawie obserwacji mamy dobre przeczucia – coraz więcej osób jest zainteresowanych takim rozwiązaniem. Powodów jest kilka. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, zapewnia n...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy