Dołącz do czytelników
Brak wyników

Prawo i podatki

4 marca 2019

NR 5 (Luty 2019)

Najważniejsze zmiany w przepisach w 2019 r.

0 108

Nowy rok przyniósł wiele zmian przepisów, które dotkną przedsiębiorców w ich codziennym funkcjonowaniu. Co więc czeka nas w nadchodzącym czasie?

 

Zmiany w przepisach prawa pracy

Ze znowelizowanymi przepisami koniecznie powinni zapoznać się pracodawcy, gdyż ustawodawca przewidział wiele zmian w obszarze prawa pracy. Przede wszystkim zmieni się sposób zapłaty wynagrodzenia pracownikom. Dostosowano przepisy do obowiązującej powszechnie praktyki i podstawową formą wypłaty wynagrodzenia będzie wypłata na rachunek bankowy pracownika. Wypłata w gotówce będzie również możliwa, jednak tylko na wniosek pracownika. Nowe przepisy wprowadziły również udogodnienia w zakresie obowiązków BHP nałożonych na pracodawcę. Przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli sami pełnić zadania specjalisty BHP, zamiast zatrudniać specjalistę z zewnątrz. Zlikwidowano również obowiązek zapewniania okresowych szkoleń z BHP dla pracowników administracyjno-biurowych. Udogodnienia te nie obowiązują w stosunku do przedsiębiorstw, które zostały zakwalifikowane do wyższej niż trzecia kategorii ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS.

Zmiany dotyczą również okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy, którzy do tej pory byli zmuszeni do przechowywania dokumentów przez 50 lat, będą mogli skrócić ten okres do 10 lat, jeśli spełnią określone wymogi. Jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2019 r.,
okres obowiązkowego przechowywania dokumentacji pracowniczej z mocy ustawy wynosi 10 lat. Nowe przepisy pozwolą więc zmniejszyć wydatki przedsiębiorców związane z archiwizacją dokumentów.

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Od 25 listopada 2018 r. obowiązują przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, dotyczące możliwości kontynuacji działalności jednoosobowego przedsiębiorcy po jego śmierci przez zarządcę sukcesyjnego. Jest to nowość w polskim porządku prawnym, gdyż do tej pory firma osoby prowadzącej jednoosobową działalność przestawała istnieć z chwilą jego śmierci. Dzięki zmienionym przepisom działalność zmarłego może być kontynuowana, a spadkobiercy mają czas na ure...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy