Brak wyników

Temat numeru

4 stycznia 2019

NR 4 (Grudzień 2018)

Nie tylko konta za 0 zł, czyli aktualna oferta banków dla firm

0 697

Oferta banków dla firm dynamicznie się zmienia. Banki wprowadzają już nie tylko nowe rachunki, w ramach których deklarują coraz więcej za 0 zł, ale też zachęcają usługami dodatkowymi, takimi jak przygotowanie strony www i wizytówek, czy możliwość samodzielnego otwarcia sklepu inter- netowego z poziomu bankowości elektronicznej. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania można znaleźć aktualnie w bankach.

Choć rola bankowości elektronicznej cały czas rośnie, banki zgodnie deklarują, że we wszystkich oddziałach i placówkach partnerskich na klientów czekają doradcy biznesowi, którzy pomagają wybrać najlepsze rozwiązania finansowe. Niektóre banki idą dalej i dla przedsiębiorców otwierają specjalnie dedykowane oddziały. Banki prześcigają się również w tym, co w ramach rachunku firmowego mogą zagwarantować za 0 zł oraz jakie dodatkowe i unikalne usługi zaproponować. 
 

Santander Bank Polska    

W Santander Banku konta firmowe dostępne są w kilku wariantach, dopasowanych do potrzeb i rodzaju działalności firmy. Warto tu zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa flagowe konta firmowe: Konto Firmowe Godne Polecenia oraz Konto Firmowe Godne Polecenia Premium.

Konto Firmowe Godne Polecenia jest darmowym kontem przeznaczonym dla firm o niezbyt dużych potrzebach transakcyjnych. Za 0 zł przedsiębiorca może liczyć na:

 • prowadzenie konta pod warunkiem opłacenia jednej składki ZUS o minimalnej wartości 200 zł (w przypadku niespełnienia tego warunku opłata za prowadzenie konta wynosi 25 zł), 
 • 15 przelewów w usługach bankowości elektronicznej 
 • w systemie Elixir, 
 • wszystkie przelewy do ZUS i US w usługach bankowości 
 • elektronicznej w systemie Elixir, 
 • prowadzenie jednego konta walutowego (EUR, USD, GBP),
 • wpłaty gotówkowe na konto we wpłatomatach sieci Santander Bank Polska,
 • wydanie karty do konta Visa Business Electron/MasterCard Business Debit oraz bezpłatne jej użytkowanie 
 • pod warunkiem wykonania w danym cyklu rozliczeniowym transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 
 • 500 zł/400 zł (jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, opłata wynosi 7 zł).

Konto w wersji Premium adresowane jest z kolei do dynamicznie rozwijających się firm, działających na rynkach krajowych i zagranicznych, które potrzebują poszerzonych pakietów transakcyjnych. W ramach jednej opłaty za prowadzenie konta wynoszącej 70 zł bank oferuje, w każdym miesiącu:

 • 100 darmowych przelewów w usługach bankowości elektronicznej w systemie Elixir,
 • wszystkie darmowe przelewy do ZUS i US,
 • prowadzenie nieograniczonej liczby dodatkowych kont 
 • w PLN i walutach obcych, 
 • bezpłatne wydanie karty do konta Visa Business Electron/
 • MasterCard Business Debit oraz bezpłatne ich użytkowanie pod warunkiem wykonania w danym cyklu rozliczeniowym transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 
 • 500 zł/400 zł. W przypadku niespełnienia tego warunku opłata wynosi 7 zł.

Santander Bank poza tradycyjnymi metodami obsługi, udostępnia również nowe, zdalne metody otwierania kont firmowych bez konieczności wizyty w placówce banku. Nowi klienci rachunek firmowy mogą założyć poprzez wideoweryfikację, przelew autoryzacyjny lub kuriera. W przypadku firm będących już klientami banku akceptacja umowy następuje SMS-kodem w bankowości internetowej. Dla klientów posiadających jednoosobową działalność gospodarczą przygotowaliśmy również ułatwienie, które umożliwia otwarcie konta firmowego online. Formalności zostały ograniczone do minimum: wystarczy wybrać parametry konta, potwierdzić swoje dane osobowe oraz wprowadzić dane swojej firmy. Maksymalnie w ciągu jednego dnia roboczego, a z reguły po kilku godzinach klient otrzyma elektronicznie potwierdzenie umowy i dane niezbędne do pierwszego logowania – mówi Kaja Matyjuk z Santander Bank Polska.

Warto wiedzieć, że bez konieczności wizyty w urzędzie lub placówce można założyć również profil zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie oraz załatwiać zdalnie różne sprawy urzędowe w serwisach administracji publicznej, np.:

 • zarejestrować działalność gospodarczą w CEiDG,
 • zaktualizować dane swojej firmy w CEiDG,
 • złożyć wniosek o szczególne zezwolenie lub koncesję 
 • branżową,
 • wysłać jednolity plik kontrolny (JPK_VAT) do organów 
 • podatkowych,
 • skorzystać online z dostępu do e-ZUS i składać dokumenty rozliczeniowe, 
 • złożyć wniosek o nowy dowód osobisty lub zgłosić jego utratę.

Procedura uzyskania profilu zaufanego zajmuje kilka minut. Po uzyskaniu profilu zaufanego klienci mogą kontaktować się z administracją publiczną z użyciem tego samego hasła i loginu, którymi posługują się podczas logowania do swojego konta bankowego. Nie ma potrzeby tworzenia i zapamiętywania odrębnych danych dostępowych.

Raiffeisen Polbank

W ofercie Raiffeisen Polbank na uwagę zasługuje Wymarzone Konto dla Biznesu (WKdB), które, jak deklaruje bank, ma na celu spełniać oczekiwania firmy, niezależnie od profilu jej działania.

– Inne banki mają oddzielne pakiety dla profesjonalistów, inne dla spółek, inne dla wspólnot itd. Powoduje to, że w ofercie danego banku jest czasami 6–7 różnych pakietów. Nasze rozwiązanie polega na tym, że zdefiniowaliśmy 7 najważniejszych opłat, jakie mają wpływ na prowadzenie rachunku, i uzależniliśmy opłaty od tego, jakimi środkami zasilany jest rachunek. W ten sposób stworzyliśmy trzy progi wpływów, tj. do 20 tys. zł, 20–100 tys. zł i powyżej 100 tys. zł – mówi Artur Frąckowiak z Departamentu Bankowości Detalicznej Raiffeisen Polbanku. 

– Dla przykładu mała firma z wpływami poniżej 20 tys. zł (np. sklepik, kiosk ruchu, drobny handel, taksówkarz, itp.) otrzymuje 20 darmowych przelewów krajowych, co powinno wystarczyć dla takiej działalności. Firma, która ma wpływy  w przedziale 20–100 tys. zł, ma przelewów 40, a dla firm z wpływami powyżej 100 tys. zł darmowe przelewy są nieograniczone. Wspomniane opłaty zmieniają się automatycznie co miesiąc, zgodnie z tym, jak zasilone zostały rachunki. Jeśli trafi do nas np. firma z transportem zagranicznym, która zapewne ma wpływy powyżej 100 tys. zł, to otrzyma nie tylko nieograniczoną liczbę bezpłatnych przelewów krajowych, ale także Kartę Multiwalutową bez opłat (dzięki niej kierowcy mogą tankować za granicą, płacąc bez przewalutowania w EUR, USD, CHF oraz GBP), czy też dwie darmowe wpłaty/wypłaty w kasie banku – wyjaśnia Artur Frąckowiak.

W ofercie banku ciekawe są również VAS-y (value-added service), czyli Usługi Dodane. Jedną z nich jest Wymarzona strona. W zakresie tej usługi dla klienta przygotowywana jest strona internetowa, marketing internetowy, identyfikacja wizualna (np. wizytówki). Przedsiębiorców, który mają kłopoty ze ściągnięciem należności za wystawione faktury, może zainteresować Monitoring Płatności – Vindicat, czyli samoobsługowy system, który umożliwia bez wiedzy prawnej systematycznie monitorować wierzytelności ze wsparciem profesjonalistów.

Na uwagę zasługuje też usługa Wymarzone Auto, alternatywa dla leasingu, czyli wynajem długoterminowy (od 24 do 60 miesięcy). Klient nie musi angażować własnych środków (brak wkładów własnych), nie musi decydować się na wykup auta na koniec wynajmu (opcja, a nie przymus), a także nie interesuje go późniejsza sprzedaż auta.

Credit Agricole

Dla klientów banku Credit Agricole wartością dodaną jest współpraca między spółkami Grupy Crédit Agricole w Polsce.
Przykładowo kredyt w rachunku bieżącym konta można otrzymać w banku na uproszczonych zasadach, jeśli posiadamy historię współpracy z Europejskim Funduszem Leasingowym. Klienci EFL mogą natomiast wziąć na udział w przygotowanej specjalnie dla nich promocji konta z leasingiem EFL...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy