Dołącz do czytelników
Brak wyników

Liderzy biznesu

8 maja 2019

NR 6 (Kwiecień 2019)

Nowoczesne oblicze firmowej bankowości

0 71

Banki prześcigają się w zakresie dodatkowych i unikalnych usług, jakie mogą zaproponować klientom. Popularnością cieszą się systemy do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), terminale płatnicze, usługi doradcze. Sprawdziliśmy, jakie interesujące rozwiązania mogą znaleźć aktualnie w bankach małe i średnie przedsiębiorstwa.

Alior Bank proponuje klientom serwis internetowy: Zafirmowani.pl. Adresowany jest on do mikro- i małych przedsiębiorstw. Znaleźć na nim można bezpłatną aplikację księgową, porady i wsparcie ekspertów, bazę dokumentów. Aktualnie Zafirmowani.pl ma ponad 10 tys. użytkowników. 

Łatwiejsze rozliczanie i automatyczna obsługa faktur

W 2018 r. do portalu dodano wiele funkcji usprawniających i automatyzujących księgowość. Moduł księgowości online został wzbogacony o możliwość rozliczania na zasadach ryczałtu. Pojawiła się funkcja pozwalająca na automatyczne generowanie plików JPK, w tym: VAT, PKPIR, EWP, FA. Opcja jest dostępna dla przedsiębiorców rozliczających się za pomocą książki przychodów i rozchodów oraz ryczałtu – czyli dla form, z których korzysta większość mikro- i małych przedsiębiorstw. Płatnicy VAT nie muszą samodzielnie tworzyć plików JPK i uzupełniać ich ręcznie. 

W ramach portalu Zafirmowani.pl zautomatyzowano obsługę faktur. Dzięki integracji z bazą CEIDG i REGON dane kontrahenta wymagane na fakturze zostają uzupełnione po wprowadzeniu wyłączenie jego numeru NIP. Wystawiona faktura jest automatycznie księgowana w ewidencjach. Każdy przedsiębiorca ma dostęp do terminarza płatności w dowolnym miejscu na świecie i na każdym urządzeniu mobilnym.

Użytkownicy portalu mogą korzystać z oferty mikrofaktoringu. Proces aktywowania usługi jest ograniczony do kilku kliknięć i odbywa się bezpośrednio z poziomu portalu. Klient sam definiuje, jaką kwotę z faktury chce otrzymać i o ile dni chce przyspieszyć płatność. 

Przeterminowane faktury wystawione w Zafirmowani.pl, mogą być skierowane przez przedsiębiorcę do windykacji. Usługę zapewnia partner serwisu– firma Vindicat. Jeżeli termin płatności minął, przy danej fakturze automatycznie pojawia się opcja „windykuj z firmą Vindicat”. Faktura jest windykowana online, a jeżeli użytkownik pierwszy raz korzysta z usługi, to dzięki specjalnej ofercie dla użytkowników nie ponosi żadnych kosztów.

W 2018 r. portal został również rozbudowany o kalkulator kredytowy. Po uzupełnieniu podstawowych danych finansowych firmy klient otrzymuje informację na temat dostępnej zdolności kredytowej. Przedsiębiorca może od razu złożyć wniosek, środki są dostępne nawet w 24 godziny.

Wsparcie podczas starania się o dotację unijną

Kolejną nowością jest wyszukiwarka dotacji unijnych, która pozwala na uzyskanie informacji na temat aktualnie obowiązujących dotacji w interesującym klienta regionie. Po uzupełnieniu jedynie czterech pól, klient otrzymuje informacje o dostępnych dotacjach i wsparcie dedykowanego zespołu we wnioskowaniu o środki. 

Warto wiedzieć, że wszystkie funkcje serwisu Zafirmowani.pl są bezpłatnie dostępne zarówno dla klientów, jak i osób niebędących klientami Alior Banku. 

Usługi dodatkowe dedykowane dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią uzupełnienie oferty produktów Banku Ochrony Środowiska, koncentrują się z kolei w trzech obszarach:

  • ułatwienie i zmniejszenie pracochłonności przy realizacji i akceptacji płatności - usługa BOŚ Connect, Terminale Płatnicze POS,
  • usprawnienie zarządzania ewidencją VAT przedsiębiorcy – pliki JPK_WB,
  • wiedza w obszarze ochrony środowiska – Główni Ekolodzy w Sieci Sprzedaży Banku.

Automatyczna wymiana danych

Usługa BOŚ Connect zapewnia komunikację w postaci automatycznej wymiany danych między systemem bankowości elektronicznej a systemem finansowo-księgowym klienta za pomocą usług sieciowych. Dzięki usłudze można z poziomu swojego systemu finansowo-księgowego/systemu klasy ERP przekazywać dane bezpośrednio do systemu BOŚBank24 iBOSS oraz pobierać dane z bankowości elektronicznej z systemu finansowo-księgowego/systemu klasy ERP. 

Usługa pozwala na korzystanie z funkcji pobierania informacji: wyciągów, historii operacji, salda na rachunkach, statusów wystawionych zleceń, statusów wystawionych dyspozycji Poleceń Zapłaty, raportów Masowych Płatności Przychodzących, a także wysłania zleceń: przelewów zwykłych, przelewów walutowych, przelewów ZUS, przelewów US, przelewów SEPA i Target2, paczek zleceń.

Zlecenia wysyłane z poziomu systemu finansowo-księgowego/systemu klasy ERP są walidowane podczas wysyłki komunikatów do systemu bankowości elektronicznej. Umożliwia to zautomatyzowanie zlecania realizacji np. przelewów, bez konieczności korzystania z systemu bankowości elektronicznej.
Dodatkowo, w związku z Usługą BOŚ Connect, Bank tworzy Program BOŚ Kompatybilni, który polega na nawiązywaniu relacji z Partnerami – producentami systemów finansowo-księgowych, dzięki którym producenci wprowadzają modyfikację w ramach swo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy