Banki prześcigają się w zakresie dodatkowych i unikalnych usług, jakie mogą zaproponować klientom. Popularnością cieszą się systemy do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), terminale płatnicze, usługi doradcze. Sprawdziliśmy, jakie interesujące rozwiązania mogą znaleźć aktualnie w bankach małe i średnie przedsiębiorstwa.
Alior Bank proponuje klientom serwis internetowy: Zafirmowani.pl. Adresowany jest on do mikro- i małych przedsiębiorstw. Znaleźć na nim można bezpłatną aplikację księgową, porady i wsparcie ekspertów, bazę dokumentów. Aktualnie Zafirmowani.pl ma ponad 10 tys. użytkowników.
Łatwiejsze rozliczanie i automatyczna obsługa faktur
W 2018 r. do portalu dodano wiele funkcji usprawniających i automatyzujących księgowość. Moduł księgowości online został wzbogacony o możliwość rozliczania na zasadach ryczałtu. Pojawiła się funkcja pozwalająca na automatyczne generowanie plików JPK, w tym: VAT, PKPIR, EWP, FA. Opcja jest dostępna dla przedsiębiorców rozliczających się za pomocą książki przychodów i rozchodów oraz ryczałtu – czyli dla form, z których korzysta większość mikro- i małych przedsiębiorstw. Płatnicy VAT nie muszą samodzielnie tworzyć plików JPK i uzupełniać ich ręcznie.
W ramach portalu Zafirmowani.pl zautomatyzowano obsługę faktur. Dzięki integracji z bazą CEIDG i REGON dane kontrahenta wymagane na fakturze zostają uzupełnione po wprowadzeniu wyłączenie jego numeru NIP. Wystawiona faktura jest automatycznie księgowana w ewidencjach. Każdy przedsiębiorca ma dostęp do terminarza płatności w dowolnym miejscu na świecie i na każdym urządzeniu mobilnym.
Użytkownicy portalu mogą korzystać z oferty mikrofaktoringu. Proces aktywowania usługi jest ograniczony do kilku kliknięć i odbywa się bezpośrednio z poziomu portalu. Klient sam definiuje, jaką kwotę z faktury chce otrzymać i o ile dni chce przyspieszyć płatność.
Przeterminowane faktury wystawione w Zafirmowani.pl, mogą być skierowane przez przedsiębiorcę do windykacji. Usługę zapewnia partner serwisu– firma Vindicat. Jeżeli termin płatności minął, przy danej fakturze automatycznie pojawia się opcja „windykuj z firmą Vindicat”. Faktura jest windykowana online, a jeżeli użytkownik pierwszy raz korzysta z usługi, to dzięki specjalnej ofercie dla użytkowników nie ponosi żadnych kosztów.
W 2018 r. portal został również rozbudowany o kalkulator kredytowy. Po uzupełnieniu podstawowych danych finansowych firmy klient otrzymuje informację na temat dostępnej zdolności kredytowej. Przedsiębiorca może od razu złożyć wniosek, środki są dostępne nawet w 24 godziny.
Wsparcie podczas starania się o dotację unijną
Kolejną nowością jest wyszukiwarka dotacji unijnych, która pozwala na uzyskanie informacji na temat aktualnie obowiązujących dotacji w interesującym klienta regionie. Po uzupełnieniu jedynie czterech pól, klient otrzymuje informacje o dostępnych dotacjach i wsparcie dedykowanego zespołu we wnioskowaniu o środki.
Warto wiedzieć, że wszystkie funkcje serwisu Zafirmowani.pl są bezpłatnie dostępne zarówno dla klientów, jak i osób niebędących klientami Alior Banku.
Usługi dodatkowe dedykowane dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią uzupełnienie oferty produktów Banku Ochrony Środowiska, koncentrują się z kolei w trzech obszarach:
- ułatwienie i zmniejszenie pracochłonności przy realizacji i akceptacji płatności - usługa BOŚ Connect, Terminale Płatnicze POS,
- usprawnienie zarządzania ewidencją VAT przedsiębiorcy – pliki JPK_WB,
- wiedza w obszarze ochrony środowiska – Główni Ekolodzy w Sieci Sprzedaży Banku.
Automatyczna wymiana danych
Usługa BOŚ Connect zapewnia komunikację w postaci automatycznej wymiany danych między systemem bankowości elektronicznej a systemem finansowo-księgowym klienta za pomocą usług sieciowych. Dzięki usłudze można z poziomu swojego systemu finansowo-księgowego/systemu klasy ERP przekazywać dane bezpośrednio do systemu BOŚBank24 iBOSS oraz pobierać dane z bankowości elektronicznej z systemu finansowo-księgowego/systemu klasy ERP.
Usługa pozwala na korzystanie z funkcji pobierania informacji: wyciągów, historii operacji, salda na rachunkach, statusów wystawionych zleceń, statusów wystawionych dyspozycji Poleceń Zapłaty, raportów Masowych Płatności Przychodzących, a także wysłania zleceń: przelewów zwykłych, przelewów walutowych, przelewów ZUS, przelewów US, przelewów SEPA i Target2, paczek zleceń.
Zlecenia wysyłane z poziomu systemu finansowo-księgowego/systemu klasy ERP są walidowane podczas wysyłki komunikatów do systemu bankowości elektronicznej. Umożliwia to zautomatyzowanie zlecania realizacji np. przelewów, bez konieczności korzystania z systemu bankowości elektronicznej.
Dodatkowo, w związku z Usługą BOŚ Connect, Bank tworzy Program BOŚ Kompatybilni, który polega na nawiązywaniu relacji z Partnerami – producentami systemów finansowo-księgowych, dzięki którym producenci wprowadzają modyfikację w ramach swojego systemu do obsługi BOŚ Connect lub obsługi formatów plików płaskich. Certyfikat online nadawany będzie producentom, których systemy w pełni obsługują automatyczne przesyłanie danych za pomocą BOŚ Connect bez konieczności manualnej obsługi.
Dzierżawa terminali płatniczych
Terminale płatnicze POS to z kolei oferta adresowana dla MŚP, która polega na możliwości dzierżawy terminali płatniczych POS. Jest to efekt podpisanej w tym zakresie umowy o współpracy z First Data Polska.
– Oferta dzierżawy terminalu obejmuje kilka wariantów, w zależności od okresu umowy (od 12 do 36 miesięcy) oraz rodzaju terminala (stacjonarny lub przenośny). Skierowana jest dla obecnych klientów – posiadających w banku jakikolwiek rachunek z oferty rachunków bieżących dla klientów instytucjonalnych. Nie ma konieczności posiadania rachunku w Banku Ochrony Środowiska, aby z takiej oferty skorzystać – mówi Marcin Mirka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami BOŚ.
JPK bezpłatnie
Kolejna usługa dodatkowa proponowana przez BOŚ to plik JPK_WB. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. W bankowości elektronicznej BOŚBank24 iBOSS plik JPK_WB – jednolity plik kontrolny dla wyciągów bankowych – zawiera informacje o przeprowadzonych transakcjach na rachunku bankowym przedsiębiorcy. JPK_WB posiada określony układ i format – xml, który ułatwia jego przetwarzanie. Plik JPK_WB przesyła się w formie elektronicznej na żądanie organu skarbowego. Przekazanie pliku można wykonać, korzystając z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 albo na nośniku, np. pendrivie, płycie CD – zgodnie z wytycznymi organu skarbowego. W BOŚ Bank wyciąg w formacji JPK udostępniony jest bezpłatnie.
Współpraca z sektorem OZE
Bank jako specjalną usługę dodatkową proponuje również skorzystanie z eksperckiej wiedzy Ekologów Banku, którzy pomagają w wyborze najkorzystniejszego, unikalnego rozwiązania na rynku w zakresie finansowania przedsięwzięć wspierających ochronę środowiska.
– Dodatkowo, bank wykorzystuje efekt synergii ze spółkami z grupy kapitałowej BOŚ i oferuje współpracę z krajowymi i zagranicznymi producentami urządzeń z sektora odnawialnych źródeł energii – OZE, takich jak np.: panele fotowoltaiczne, inwertery, pompy ciepła, klimatyzacja i wentylacja. Korzyści, które niesie współpraca z BOŚ w zakresie finansowania przedsięwzięć proekologicznych, to przede wszystkim wsparcie w wyborze wiarygodnego dostawcy technologii oraz wykonawcy OZE, wsparcie w zakresie pozyskania i zamknięcia finansowania od koncepcji po uruchomienie środków, finansowanie sprzedaży produktów OZE w segmencie B2B, finansowanie zapasów lub procesu produkcji – podkreśla Marcin Mirka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami BOŚ.
W jednym miejscu
ING Bank Śląski podkreśla natomiast, że codzienność przeplata życie osobiste z firmowym i oferuje konta osobiste i firmowe w jednej bankowości internetowej i mobilnej Moje ING. W ten sposób klienci mogą realizować wszystkie operacje w jednym miejscu. W Mo...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem