Dołącz do czytelników
Brak wyników

Prawo i podatki

4 lipca 2019

NR 7 (Czerwiec 2019)

Obowiązkowy split payment już wkrótce

0 15

Od 1 lipca 2018 roku mechanizm podzielonej płatności („MPP”) funkcjonuje w Polsce jako dobrowolna metoda regulowania płatności. Z perspektywy Unii jest to rozwiązanie raczej unikalne i innowacyjne. A żeby stało się jeszcze bardziej unikalne, Ministerstwo Finansów idzie krok dalej – aktualnie toczą się prace nad wprowadzeniem obowiązkowego MPP dla wybranych transakcji. Podstawowym powodem wprowadzenia mechanizmu w wersji obligatoryjnej jest szeroko pojęta walka z wyłudzeniami VAT przez tzw. znikających podatników. 

Plany są ambitne – nowe regulacje mają wejść w życie już z dniem 1 września tego roku. Czy to jednak realne? Teoretycznie tak. Wejście w życie w ubiegłym roku fakultatywnego split paymentu wymusiło przygotowanie przez banki i organy podatkowe funkcjonującej już odpowiedniej infrastruktury technicznej do obsługi podzielonej płatności. Więc obecnie powinno być łatwiej… Nadal jednak wprowadzenie obligatoryjnego split paymentu może oznaczać dla części podatników konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem systemów finansowych, czy bieżącą obsługą księgową (chociażby poprzez konieczność stałego monitorowania stanu rachunku VAT i prawidłowości dokonywanych za jego pomocą transakcji). 

Z tych powodów podatnicy nie mogą więc przejść obojętnie obok planowanych regulacji, wychodząc z założenia, że temat ich nie dotyczy. 

Podstawowym założeniem omawianych zmian jest zastąpienie obowiązujących obecnie szczególnych rozwiązań rozliczania podatku VAT, czyli odwrotnego obciążenia (np. przy usługach budowlanych czy sprzedaży wybranej elektroniki), oraz odpowiedzialności podatkowej nabywcy (np. przy nabyciu wyrobów stalowych czy paliwa) stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności. Co do zasady zatem obligatoryjna forma MPP obejmie towary i usługi wymienione obecnie w załączniku nr 11, 13 i 14 do ustawy o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy