Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

8 maja 2019

NR 6 (Kwiecień 2019)

Odszkodowania w leasingu i najmie - Czy podlegają VAT?

0 61

Kary umowne oraz odszkodowania to należności często stosowane w obrocie profesjonalnym. Towarzyszą one również umowom najmu oraz leasingu pojazdów. W ten sposób wynajmujący (leasingodawca) może zabezpieczyć swój interes na wypadek dokonania w aucie przez najemcą uszkodzeń.

Powszechną praktyką stosowaną w przypadku wynajmu aut są ustalenia umowne wskazujące na obowiązek zapłaty odszkodowania w przypadku zidentyfikowania w pojeździe szkód wymagających napraw lub zaistnienia sytuacji niezgodnego z umową używania pojazdu (np. palenie papierosów, przewożenie zwierząt wewnątrz samochodu, nieodpowiednie tankowanie paliwa, niewykonanie przeglądu okresowego zgodnie z planem obsługi pojazdu, niezgłoszenie szkody komunikacyjnej w określonym terminie, holowanie innych pojazdów wynajętym samochodem, przemieszczanie samochodu poza granice RP bez zgody wynajmującego) lub oddaniu przedmiotu najmu w stanie niekompletnym (np. brak tablic rejestracyjnych, brak kluczyków, brak kołpaka, radia i innych części wyposażenia pojazdu). 

Obowiązek zapłaty odszkodowania może się również wiązać z drobniejszymi uszkodzeniami, które co do zasady nie podlegają naprawom (takie jak np. zadrapania, porysowania pojazdu). 

Najemcy pojazdów odpowiedzialni są bowiem do zwrotu pojazdu w stanie niepogorszonym. Gdy tak się nie dzieje, muszą się liczyć z obowiązkiem zapłaty ekwiwalentu za poniesioną przez wynajmującego szkodę w pojeździe. 

Obowiązek zapłaty

Na gruncie VAT tego typu płatności mogą jednak wzbudzać wątpliwości. Pytanie w tym zakresie jest fundamentalne: wiąże się z nimi obowiązek zapłaty podatku czy też nie?

Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega dostawa towarów oraz świadczenie usług za odpłatnością. W systemie VAT opartym na dyrektywie VAT1, co do zasady, czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są więc te, które przewidują zapłatę określonej ceny lub inną formę odpłatności za wykonane świadczenie.     

Dostawa podlega więc opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy