Brak wyników

Dla przedsiębiorcy

4 stycznia 2019

NR 4 (Grudzień 2018)

Postawiliśmy na sektor MŚP!

0 687

Od 15 lat Carefleet S.A. pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas oraz pieniądze, oferując kompleksowe i elastyczne usługi z obszaru finansowania i zarządzania pojazdami służbowymi. Należąca do Grupy Crédit Agricole spółka jako jeden z pierwszych w Polsce podmiotów z branży Car Fleet Management skierowała ofertę wynajmu długoterminowego samochodów do firm z sektora MŚP. O tym, jak wygląda obsługa flot w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach rozmawiamy z Frédérickiem Lustigiem, prezesem zarządu Carefleet S.A.

Carefleet specjalizuje się w wynajmie długoterminowym samochodów. Czy mógłby Pan wyjaśnić, na czym dokładnie polega ten model finansowania pojazdów służbowych?

Frédérick Lustig: Wynajem długoterminowy to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem polskich przedsiębiorców, w tym również reprezentantów mikro, małych i średnich podmiotów. W ramach stałej, z góry ustalonej opłaty miesięcznej, firmy mają zapewnione finansowanie samochodów oraz szereg usług dodatkowych, w tym 
m.in. obsługę techniczną, sezonową wymianę i przechowywanie opon czy ubezpieczenie. Z jednej strony wynajem umożliwia więc redukcję kosztów, które trzeba ponosić w przypadku zakupu pojazdów na własność, z drugiej zaś pozwala precyzyjnie zaplanować budżet na obsługę samochodów w długiej perspektywie czasu. Co istotne, wszelkimi sprawami dotyczącymi pojazdów zajmują się doświadczeni eksperci Carefleet S.A., którzy wspierają klientów i użytkowników na każdym etapie współpracy – począwszy od doradztwa przy wyborze nowego samochodu, poprzez jego rejestrację i ubezpieczenie, aż po kompleksową opiekę serwisową przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jak pokazują statystyki, najpopularniejszymi formami finansowania samochodów w sektorze MŚP wciąż pozostaje leasing i zakup ze środków własnych. Czy uważa Pan, że wynajem długoterminowy ma szansę z nimi realnie konkurować? 

FL: Jak najbardziej, jestem o tym przekonany. Oczywiście wymaga to czasu, dużych nakładów pracy po stronie firm CFM, a także zmian w mentalności samych przedsiębiorców. I to się już dzieje. Coraz więcej przedstawicieli mikro, małych i średnich firm traktuje samochody służbowe w kategorii narzędzia pracy – mają być niezawodne i efektywne z ekonomicznego punktu widzenia. Posiadanie pojazdów na własność staje się z kolei kwestią coraz mniej istotną. Jak wynika z badań realizowanych przez Instytut Keralla na zlecenie Carefleet S.A., z wynajmu długoterminowego samochodów korzysta już ponad 20 proc. firm z sektora MŚP. To o niemal 15 proc. więcej niż w 2009 roku.
To duża zmiana. Warto również dodać, że w co dziesiątej firmie w tym sektorze wynajem długoterminowy jest obecnie dominującym modelem finansowania floty.

Z czego więc wynika coraz większa popularność wynajmu długoterminowego wśród mikro, małych i średnich firm? 

FL: Tak jak wspomniałem na początku, jest to na pewno w dużej mierze kwestia oszczędności. Umowy o wynajem zawierane są na okres od roku do czterech lat, a ich podpisanie nie wymaga od przedsiębiorcy wnoszenia opłaty inicjalnej, dzięki czemu firmowy kapitał nie ulega zamrożeniu i może zostać przeznaczony na realizację innych ważnych zadań związanych z rozwojem prowadzonej działalności. Zresztą mówiąc o oszczędnościach, mam na myśli nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu. Mówi się, że czas to pieniądz, ale dla naszych Klientów czas to może być również odpoczynek, życie prywatne i rodzinne, czyli bardzo ważne wartości. My pomagamy im ten czas oszczędzać, przejmując wiele obowiązków związanych z administracją i utrzymaniem floty. Warto bowiem dodać, że w wynajmie długoterminowym stałe, miesięczne raty pokrywają nie tylko koszt użytkowania samochodu, ale również dodatkowe usługi związane z obsługą pojazdów. Wynikającą z tego dodatkową korzyścią jest możliwość precyzyjnego zaplanowania kosztów w długiej perspektywie czasu, co dla przedsiębiorców jest kwestią szczególnie istotną. Wreszcie wynajem jest rozwiązaniem bardzo kompleksowym i elas...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy