Brak wyników

Zarządzanie sprzedażą

14 października 2018

NR 3 (Wrzesień 2018)

Przegląd i diagnoza organizacji, czyli jak przeciwdziałać kryzysom w firmie

0 721

Przegląd organizacji to sposób na zapanowanie nad bezpieczną przyszłością firmy. Tak jak w samochodzie robimy cykliczny przegląd, aby zawczasu wykryć potencjalne usterki i uniknąć kosztownej naprawy, podobnie powinno się postępować w kontekście każdego biznesu. 

Od niemalże 30 lat mamy w Polsce do czynienia z rozwojem prawdziwej przedsiębiorczości. W tym czasie powstało wiele świetnych firm, które mogłyby odnieść globalny sukces. Większość z nich to firmy rodzinne lub zainicjowane przez rodziny. 20-30 lat funkcjonowania to czas, po którym firma może stać się dojrzała. Pewnie przeszła już niejeden kryzys, a czasami nie potrafi sobie poradzić z aktualnymi wyzwaniami, takimi jak sukcesja, rewolucje technologiczne, internetowe czy walka z silną konkurencją. Niektóre z nich zostaną sprzedane globalnym inwestorom lub korporacjom, tak jak ostatnio podpoznański producent autobusów i tramwajów Solaris, czy Fibaro, producent urządzeń do inteligentnych domów. 

Wiele globalnych firm, takich jak Atari, Kodak, Nokia, Polaroid, nie przetrwało próby czasu, chociaż w swoim czasie święciły tryumfy. Czego im zabrakło? Na pewno refleksji nad swoim działaniem i wyczucia rynku. Jednak częstym powodem spektakularnych upadków firm są grzechy pychy i zaniedbania, to znaczy przekonanie, że wcześniejsze sukcesy legitymizują przyszłe decyzje i wybory. Nic bardziej mylnego. Każda firma co jakiś czas musi być niemalże wymyślona na nowo, ponieważ tak bardzo zmieniają się warunki społeczne i technologiczne, w których funkcjonują.

Świadomy rozwój organizacji

Rozwój organizacji wymaga świadomego i planowego działania. Wbrew pozorom, to nie tylko temat dla młodych firm czy tych borykających się z problemami. To temat ważny także dla firm, które osiągają sukces, ale chcą go także podtrzymać w przyszłości. Kiedy zarządzający przestają myśleć o rozwoju firmy, popadając w pułapkę samozadowolenia, przedsiębiorstwo prędzej czy później będzie w opałach: jak wiemy, pycha kroczy przed upadkiem…

Naturalny proces dojrzewania firm

Kiedy firma wchodzi w kolejne, naturalne fazy rozwoju, musi się zmierzyć z typowymi dla niej problemami. Do najważniejszych z nich, które należy okiełznać w drodze do dojrzałości, są między innymi:

 • przekazywanie władzy z rąk właścicieli do pracowników (empowerment), 
 • uporządkowanie struktury organizacyjnej, 
 • opanowanie procesów wewnętrznych,
 • wyznaczenie strategii rozwoju, 
 • usprawnienie komunikacji wewnętrznej,
 • wprowadzenie mierników do zarządzania (oceny, KPI i cele),
 • budowanie zaangażowania pracowników w cele firmy,
 • wdrożenie systemów IT (ERP, CRM).

Wiele firm boryka się ze swoimi wyzwaniami, nie zdając sobie sprawy, że są one typowe dla każdego przedsiębiorstwa, które się rozwija. Zarządzający uznają też, że mają niezaangażowanych pracowników i że muszą brać ciężar pracy tylko na siebie. Towarzyszy temu kolejne zjawisko: właściciele są tak emocjonalnie związani z firmą i tak bardzo w nią zapatrzeni, jak rodzice w swoje dzieci. Widzą drzewa, ale nie widzą lasu. To wszystko utrudnia im pójście z biznesem dalej.

Jak radzić sobie z zawirowaniami wewnątrz firm?

Aby przejść bez większych turbulencji przez te etapy destabilizujące życie firmy, przyda się spojrzenie konsultantów z zewnątrz, którzy mają doświadczenie z dziesiątek organizacji i mogą wesprzeć w świadomym zarządzaniu rozwojem organizacji. Żeby było trudniej, części organizacji mogą być na różnych etapach rozwoju, więc tym bardziej potrzebny jest przegląd organizacji i jej wszystkich działów. 

Przegląd organizacji jest jak promienie Rentgena

Promienie Rentgena docierają do wnętrza, ukazując to, co ukryte pod powierzchnią. Firmy lubią pokazywać siebie jako idealne, odnoszące sukces, jednak kiedy przyjrzeć się im z bliska, widać rysy na szkle, które zniekształcają odbity wizerunek. Przegląd organizacji pozwala zobaczyć firmę w bardziej neutralnym świetle. Kluczem do obiektywnego spojrzenia na organizację jest… brak emocjonalnego zaangażowania właściciela. Przegląd organizacji kończy się właśnie informacją zwrotną o tym, co w firmie działa dobrze, a co wymaga poprawy.

Obserwacja firm, które są lub były w trudnej sytuacji finansowej, wskazuje na kilka podstawowych błędów, które można obserwować w mniejszych i większych biznesach
 1. Posiadaj bardzo dużą gamę produktów, z których tylko mała część odpowiednio rotuje
 2. Ogranicz standaryzację procesów do minimum – za każdym razem pracownicy będą musieli głowić się, jak najlepiej wykonać swoją pracę
 3. Rozwijaj firmę bardzo szybko i nie zwracaj uwagi na rentowność inwestycji
 4. Niech obrót będzie ważniejszy od marży, w końcu duży obrót wygląda na papierze ładniej niż mały procent marży
 5. Inwestuj w marketing i nie sprawdzaj jego efektywności – dbaj o swój wizerunek, a nie o efektywność k...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy