Brak wyników

Aktualności

11 marca 2019

Raport Pekao: 2018 rok najlepiej ocenianym przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

0 611

 

Rok 2018 został najlepiej oceniony przez mikro, małe i średnie firmy od początku badań, które są prowadzone od 9 lat - wynika z zaprezentowanego we wtorek Raportu o sytuacji firm w Polsce Banku Pekao S.A. Bank przeanalizował sytuację 7,5 tys. firm, według deklaracji składanych we wrześniu i październiku.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych Banku Pekao S.A. Jakub Fulara, najważniejszy wskaźnik raportu to ogólny wskaźnik koniunktury MMŚP, który jest ogólną oceną prowadzenia biznesu w Polsce. Wskaźnik ten składa z dwóch części; pierwsza to ocena ostatnich 12 miesięcy. "Rok 2018 był, w ocenie firm, najlepszy jak dotąd. Po raz pierwszy został przekroczony wskaźnik neutralny 100, minimalnie, ale jednak, co oznacza, że statystycznie było więcej optymistów niż pesymistów " – wyjaśnił Fulara.

Druga część składowa wskaźnika to prognozy, czyli ocena najbliższych 12 miesięcy. Fulara powiedział, że dotychczas obie części wskaźnika zachowywały się tak samo, obie rosły lub malały, tym razem jednak jest inaczej. "Po raz pierwszy wskaźnik oceny poprzednich miesięcy wzrósł, a ocena perspektyw nieco spadła. Pytanie, czy jest się czego bać. Popatrzmy na to, że ta ocena perspektyw jest nadal bardzo wysoka, to jest drugi wskaźnik w historii, ale jest pewne zawahanie, nie ma już takiego oczekiwania (co do przyszłości – PAP) jak w roku 2017" – zauważył.

Oznacza to, że właściciele firm uznali, że rok 2018 był najlepszy, a podobna dobra koniunktura w kolejnych 12 miesiącach nie jest już tak pewna.

Jak zaznaczyła wiceprezes Banku Pekao S.A. Magdalena Zmitrowicz, 2018 rok był bardzo udany dla polskiej gospodarki. "Raport i wyniki, które dzisiaj prezentujemy, to jest maksimum wszechczasów (…). Natomiast wiemy, że drzewa do nieba nie rosną i pewne symptomy, pewne indeksy, które obserwujemy, pokazują, że jest zauważalne lekkie spowolnienie" – powiedziała wiceprezes banku.

Zwróciła uwagę, że w ostatnim kwartale 2018 r. menadżerowie logistyki deklarowali, że zamówień jest mniej, zarówno w kraju, jak i u głównego odbiorcy polskiego eksportu, czyli Niemiec.

"Możemy domniemywać, że polskie firmy, które eksportują, tych zamówień będą miały mniej. Natomiast myślę, że tak źle nie będzie, będziemy kontynuować wzrosty, może nie na tak dynamicznych poziomach, ale rok 2019 jest obiecujący" - oceniła.

"Jeszcze jakiś czas temu prognozy PKB oscylowały w granicach 3,5 proc., my zweryfikowaliśmy swoje i uważamy, że wzrost, zresztą podobnie jak Komisja Europejska progn...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy