Brak wyników

Rekrutacja fachowców – mniej formalności, więcej kandydatów

Artykuły | 14 października 2018 | NR 3
0 604

Elastyczne podejście do rekrutacji pracowników fizycznych pozwoli nie tylko zatrudnić kandydata o profilu zawodowym najbardziej zgodnym z naszymi wymaganiami, ale zaoszczędzić czas i pieniądze. 

Rozmawiamy z Radosławem Iwańczukiem, ekspertem z Pracuj.pl.

Od dawna mówi się o rynku pracownika. Z problemami w znalezieniu i zatrudnieniu odpowiednich osób do pracy borykają się nawet największe korporacje. Jak ta sytuacja wygląda w sektorze małych i średnich firm?

Radosław Iwańczuk: Rzeczywiście na rynku od dłuższego czasu panuje tzw. „rynek pracownika”, co sprawia, że bardzo trudno jest pozyskać i utrzymać pracowników. Szacuje się, że już co drugi pracodawca skarży się na kłopoty ze znalezieniem odpowiednich „rąk do pracy”. Z danych GUS wynika, że w mniejszych firmach w 2016 r. zatrudnienie znalazło ponad 5,6 mln osób, a zapotrzebowanie na pracowników wzrosło o ponad 5,1%. Oznacza to, że w 2016 r. mali i średni pracodawcy poszukiwali o ponad 190 tys. osób więcej 
niż w latach ubiegłych. Kiepską sytuację na rynku pogłębiają także zjawiska takie, jak spadające bezrobocie, spory odpływ pracowników za granicę, a także brak absolwentów nie tyle uczelni wyższych – tych mamy pod dostatkiem – co szkół specjalistycznych, zawodowych, które przygotowują pracowników wykwalifikowanych, np. mechaników, ślusarzy, tokarzy czy elektryków.

Niestety pocieszeniem nie jest również wysoka sezonowość zatrudnienia w sektorze MŚP. To właśnie właściciele restauracji, hoteli, kawiarni, drobnych punktów handlowych czy usługowych, a także rolnicy cierpią na największe niedostatki w sezonie letnim. Co ważne, nie tylko sektor MŚP boryka się z tymi problemami. Także duże przedsiębiorstwa mają trudności rekrutacyjne, 
mimo że oferują niekiedy wyższe wynagrodzenia czy atrakcyjniejsze benefity pozapłacowe. Rotacja pracowników w każdej 
firmie generuje dodatkowe, wysokie koszty, a utrzymujący się wakat to dla przedsiębiorców z sektora MŚP czysta strata pieniędzy.

Wspomniał Pan, że sytuacja jest trudna także w sezonie. Dotychczas można było liczyć na studentów i osoby aktywizujące się zawodowo jedynie okresowo. Kogo zatem najczęściej szukają pracodawcy sektora MŚP? Jakie zawody i specjalizacje są najbardziej poszukiwane?

RI: Generalnie na rynku najbardziej poszukiwani są pracownicy IT – programiści i informatycy, także inżynierowie, ale w sektorze MŚP pracodawcy przede wszystkim szukają pracowników wykwalifikowanych, czyli fachowców, zawodowców, specjalistów. Określamy ich mianem „niebieskich kołnierzyków” (z ang. blue collar workers), co historycznie miało na celu rozróżnienie robotników wykonujących głównie prace fizyczne – noszących uniformy czy kombinezony – od pracowników umysłowych noszących do pracy białe koszule, tzw. „białe kołnierzyki” (z ang. white collar workers). 

Pracodawcy sektora MŚP zgłaszają największe zapotrzebowanie na sprzedawców, kierowców, a także pracowników posiadających konkretne umiejętności i kwalifikacje – elektryków, spawaczy, mechaników. Wynika to także z utrzymującego się wysokiego stopnia konsumpcji i zwiększonej sprzedaży detalicznej. Ujmując to wprost: cieszymy się, że Polacy dużo kupują, jednak ktoś musi im towar wyprodukować, sprzedać i dowieźć.

Poszukiwani są również pracownicy sektora produkcji przemysłowej oraz tzw. branży HoReCa, czyli pracownicy hoteli, restauracji i kawiarni – to jest kelnerzy, sprzątacze, kucharze. Choć serwis Pracuj.pl dotychczas kojarzył się z ofertami pracy głównie dla specjalistów, dynamicznie rozwijamy naszą ofertę i adresujemy ją także do pracowników fizycznych i poszukujących ich pracodawców. Z naszych danych wynika również, że w branży budowlanej, która nadal przeżywa boom, stale potrzebni są wykwalifikowani pracownicy – murarze/tynkarze, stolarze, monterzy, spawacze, operatorzy maszyn budowlanych. Z kolei w przemyśle rolniczym oraz handlu często szuka się pracowników niewykwalifikowanych, np. do prac przy zbiorze owoców i warzyw lub przy kasie.  

TOP 5 informacji, które warto podać w ogłoszeniu, by przyciągnąć kandydatów
Konkretny zakres obowiązków na danym stanowisku (Czym pracownik będzie się na co dzień zajmował. To, co najważniejsze, wymień w pierwszej kolejności)
Czas i miejsce wykonywania pracy (Podaj dokładny adres miejsca wykonywania pracy, wskaż możliwości dojazdu, określ godziny i dni pracy)
Wysokość wynagrodzenia i sposób wynagradzania (Stała pensja, premie, bonusy. Jeśli nie możesz podać wysokości pensji – podaj widełki lub odnieś się do płac rynkowych)
Rodzaj umowy (Umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa o pracę, umowa na zastępstwo)
Dodatkowe korzyści i benefity pozapłacowe (Czy oferujesz szkolenia i kursy, premie, dodatki, transport, zakwaterowanie i inne)

Na co zwracają uwagę pracodawcy szukający pracowników w sektorze MŚP?

RI: Dla pracodawców z sektora MŚP kluczowe jest znalezienie odpowiednich pracowników w krótkim czasie, by uniknąć przestojów i związanych z tym strat. Z pewnością zależy im również na skutecznym pozyskaniu jak najlepszych kandydatów bez zbędnego formalizowania procesu rekrutacji. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie zawsze mają rozbudowaną strukturę wewnętrzną i wielokrotnie rekrutacją zajmują się albo bezpośredni przełożeni, albo po prostu właściciele, dlatego ważna jest dla nich prostota i szybkość zamieszczenia ogłoszenia – bez konieczności wypełniania zbyt wielu rubryk, bez skomplikowanych procesów publikacji. Z naszego doświadczenia jako serwisu rekrutacyjnego wynika, że właściciele małych i średnich firm cenią również doradztwo w zakresie publikacji oferty i spodziewanych efektów. Obserwujemy też coraz silniejszy trend dotyczący ogłoszeń, w których nie pojawia się prośba o przesłanie CV. Gdy liczy się czas i potwierdzone umiejętności, najważniejsze jest szybkie nawiązanie osobistego kontaktu  pracodawcy z kandydatem, omówienie warunków i rozpoczęcie pracy.

...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy