Brak wyników

Liderzy biznesu

29 sierpnia 2019

NR 8 (Sierpień 2019)

Rewolucja chmurowa szansą na rozwój sektora MŚP

0 551

Rozmawiamy z Maciejem Kuźniarem (COO) i Michałem Paschalisem-Jakubowiczem (CEO) z firmy Oktawave.

Mając w pamięci badanie związane z poziomem adaptacji rozwiązań chmurowych na rodzimym rynku, które w tym roku przeprowadzili Państwo z firmą IDG, chciałbym zapytać, jak wygląda świadomość polskich przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jeżeli chodzi o usługi chmurowe?

M. P-J.: W naszej ocenie bardzo istotny jest fakt, że świadomość przedsiębiorców związana z istnieniem takich usług jest coraz większa. Barierą nie jest już brak wiedzy o możliwości korzystania z cloud computingu, lecz wątpliwości związane z kwestiami finansowymi, użytecznością chmury czy poziomem skomplikowania migracji do niej. Staramy się je w rzetelny sposób rozwiewać, obalając mity związane z przejściem na model chmurowy.

Jednym z wniosków wspomnianego badania był jednak fakt, że polski rynek jest nieco w tyle w porównaniu do innych krajów rozwiniętych. Jakie działania dążące do zmniejszenia tych różnic zarekomendowaliby Państwo jako lider rozwiązań chmurowych w Polsce?

M. P-J.: Myślę, że powinny to być przede wszystkim działania uświadamiające konkretne korzyści biznesowe i technologiczne z przejścia do chmury. Polscy przedsiębiorcy chętnie podążają za historiami sukcesów, a tymczasem benefity te są po prostu jeszcze zbyt mało rozpropagowane. 

To, że Polska jest wschodzącym rynkiem chmurowym, może wynikać po pierwsze z tego, że jest to względnie nowa usługa. Po drugie, wdrożenie chmury to jednak duża transformacja w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i zarządzaniu nim. A po trzecie, przedsiębiorcy obawiają się wydatków związanych ze zmianami, których do końca nie czują bądź nie rozumieją. Można to przyrównać do sytuacji na rynku samochodów dla firm, która miała miejsce kilkanaście lat temu. Przedsiębiorstwa kupowały wtedy cały park samochodowy, a obecnie korzystają z najmu lub leasingu. Również w przypadku usług chmurowych musi nastąpić taki przełom w sposobie myślenia. Aby tak się stało, najpierw powinno upowszechnić się przekonanie o tym, że w chmurze jest znacznie wygodniej i korzystniej finansowo.

M. K.: Chmura sama w sobie jest dość złożonym technologicznie bytem. Aby pojąć jej efekt biznesowy – myślę tutaj przede wszystkim o średnich przedsiębiorstwach – trzeba dobrze zrozumieć istotę samej chmury. Na poziomie kadry zarządzającej poszczególnych firm łatwiej jest operować konkretnym zrealizowanym wdrożeniem, niż działać edukacyjnie, tłumacząc jak chmura funkcjonuje. 

Ostatecznie ocena całkowitego kosztu utrzymania infrastruktury (TCO) czy impaktu biznesowego musi trafić do dyrektora finansowego lub zarządzającego, a on zwykle nie jest świadomy złożoności materii, o której rozmawiamy. I nawet gdy specjalista w jego firmie mówi mu, jaka ta chmura jest fajna, to on ma problem z oceną, czy tak jest w istocie. Natomiast konkretne przykłady rzeczywiście pozwalają osobom zarządzającym firmami bliżej przyjrzeć się chmurze i lepiej ją zrozumieć, bez konieczności wnikania w zawiłe technologicznie obszary. 

To może nie wchodząc na ten poziom techniczny, proszę powiedzieć, na jakie potrzeby tak naprawdę odpowiada magazynowanie danych w chmurze?

M. P-J.: Dość oczywistą sytuacją, kiedy chmura przynosi duże korzyści, jest skokowy wzrost wykorzystania jej mocy obliczeniowej. Tego typu sytuacje mają na przykład miejsce w przypadku firm e-commerce, kiedy organizują rozmaite Black Fridays, wyprzedaże świąteczne czy sezonowe. 

Aby zbudować własne serwerownie, mające zdolność obsłużenia szczytowego wzrosty ruchu, musiałyby one nieefektywnie wydać pieniądze, bo w pozostałych dniach w roku moc tych serwerów byłaby niewykorzystana. Istnieją nawet serwisy, które działają w zasadzie tylko przez jeden miesiąc każdego roku – są to np. strony pomagające przy rozliczaniu PIT-ów. To dlatego tak chętnie korzystają one z chmury, bo daje ona możliwość skalowania jej mocy w zależności od aktualnych potrzeb. 

Znam przykład firmy księgowej, która wyliczyła, że najbardziej opłaca jej się płacić za chmurę w godzinach swojej pracy (8:00-16:00), niż kupić serwer, który będzie działał przez cały czas. Chociaż sama specyfika pracy księgowej bardzo jednostajnie obciąża zasoby obliczeniowe, to chmura, dzięki temu, że jest rozliczana za zużycie w systemie real-time, wychodzi po prostu taniej. To są najbardziej typowe wykorzystania omawianej technologii.

M. K.: Tu chciałbym zwrócić uwagę na trochę nieoczywistą cechę chmury, która również stanowi o jej sile. Podejmując decyzję o rozpoczęciu używania tej technologii w swoim istniejącym już od wielu lat przedsiębiorstwie, podejmujemy też decyzję o redukcji tzw. długu technologicznego. Jest on najczęściej związany z brakiem nowoczesnego oprogramowania i koniecznością aktualizowania starzejących się systemów informatycznych.
 
Dokonując zmiany technologicznej, można taki dług zlikwidować, ponieważ całkowity koszt posiadania systemów zmodyfikowanych w chmurze będzie niższy niż koszt utrzymania już istniejących, przestarzałych systemów na własnych serwerach. Takie „sprzątanie garażu” jest momentem, w którym musimy stanąć z problemem twarzą w twarz i pozbyć się wszystkiego, co nie jest nam potrzebne. Porządkujemy również to, co jeszcze nam się przyda. Dzięki temu nasza firma będzie gotowa do podjęcia nowych wyzwań.

Jednym z ciekawszych przykładów takiej sytuacji jest Edipresse Polska, jeden z największych w Polsce wydawców internetowych. Nagromadzenie różnych systemów informatycznych w firmie w pewnym momencie osiągnęło poziom krytyczny – nie była już w stanie rozwijać swoich portali, ponieważ wymagałoby to zatrudnienia zbyt wielu nowych pracowników o szerokim zakresie kompetencji. 

Pewnego dnia Edipresse Polska zwróciła się do nas z prośbą o ofertę przeniesienia całości (ponad 250!) serwerów do chmury i jednoczesne zaprojektowanie architektury serwerowej od nowa. Dokonaliśmy tego w rekordowym czasie 2,5 miesiąca. Liczbę serwerów ograniczyliśmy do ok. 100, a  Edipresse płaci obecnie o połowę mniej niż do tej pory za utrzymanie wszystkich zasobów informatycznych. Jednocześnie jest w stanie sprawnie rozwijać swoje serwisy internetowe.  Mogę śmiało zaryzykować twierdzenie, że moment, w którym firma zda sobie sprawę, że w momencie migracji do chmury należy dostosować do niej systemy informatyczne, stanowi o przyszłym wymiarze biznesowym chmury

Rozumiem, jednak przytoczony przykład dotyczy dużego przedsiębiorstwa. A na jakie rozwiązania najczęściej decydują się właściciele małych i średnich firm?

M. P-J.: Nasza oferta jest indywidualnie dopasowywana do zróżnicowanych potrzeb firm każdej wielkości. Dostarczamy rozwiązania „szyte na miarę”, aby mogły osiągnąć pełne korzyści z migracji do chmury. Wiemy, że tylko wtedy elastyczność i funkcjonalność rozwiązań chmurowych daje pełen efekt w postaci benefitów ekonomicznych.
 

 

M. K.: Taką współpracę zaczynamy od dokładnego poznania systemów informatycznych i oc...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy