Brak wyników

Mobilność

15 października 2018

NR 3 (Wrzesień 2018)

Sektor MŚP kupuje samochody używane. Auta pokontraktowe i poleasingowe coraz popularniejsze!

0 697

Blisko 55% polskich firm z sektora MŚP kupuje używane samochody – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet S.A., jednej z czołowych na polskim rynku firm specjalizujących się w wynajmie długoterminowym samochodów. Najczęściej auta „z drugiej ręki” mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa kupują w komisach. Coraz większą popularnością cieszą się także samochody poleasingowe i pokontraktowe – w swoich flotach posiada je ponad 22% badanych firm. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Pierwszym źródłem, z jakiego korzystają przedsiębiorcy przy zakupie pojazdów są komisy, jednak tuż za nimi znajdują się centra poleasingowe i pokontraktowe, które w Polsce stanowią stosunkowo nową grupę podmiotów na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Nieco mniej, bo 19,1% przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu w sieciach dealerskich oraz na sprowadzanie pojazdów z zagranicy (18,7%). Auta z rynku wtórnego najczęściej nabywają przedsiębiorstwa z branży transportowej i budowlanej. Ponadto, jak wynika z badania, pojazdy „z drugiej ręki” są najczęściej kupowane przez najmniejsze firmy, zatrudniające od 1 do 9 osób. Posiadanie samochodów używanych w swoich flotach deklaruje niemal 73% badanych przedstawicieli mikroprzedsiębiorstw. 

Drugie życie flotowych samochodów 

Outsourcingowe modele finansowania samochodów służbowych, takie jak leasing czy wynajem długoterminowy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Obecnie znaczną część nowych samochodów sprzedawanych w Polsce nabywają właśnie firmy leasingowe czy specjalizujące się w wynajmie długoterminowym przedsiębiorstwa Car Fleet Management. Pojazdy te trafiają do firmowych flot i w zależności od modelu finansowania oraz indywidualnych ustaleń pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą użytkowane są przez okres od roku do kilku lat. Po zakończeniu kontraktów przedsiębiorcy mogą wykupić samochody lub zdać je i podpisać umowy na nowe auta. Zdane pojazdy trafiają na rynek sprzedaży wtórnej. W związku z tym, że umowy najmu czy leasingu są zawierane na krótszy okres, niż miało to miejsce jeszcze parę lat temu, oferta centrów sprzedaży samochodów pokontraktowych i poleasingowych obfituje w coraz nowsze pojazdy.  

– Korzyści z zakupu samochodów poleasingowych i pokontraktowych jest wiele. Wiarygodny przebieg, pełna historia serwisowa, naprawy lakiernicze wykonywane w sprawdzonych serwisach, zgodnie z technologią przewidzianą przez producentów, czy brak „chałupniczego” serwisowania to tylko niektóre z nich  – mówi Piotr Zyguła, manager ds. rynku i cen w Carefleet S.A.

Pokontraktowe i poleasingowe – dlaczego warto?

Specjalizująca się w wynajmie długoterminowym spółka Carefleet od początku swojej działalności sprzedaje samochody pokontraktowe w serwisach internetowych i w Centrum Poleasingowym w Magnicach pod Wrocławiem. Niedawno, odpowiadając na potrzeby klientów, otworzyła dwa dodatkowe Centra – w Piasecznie i Ożarowie Mazowieckim. 

– Przed skierowaniem samochodów do sprzedaży, każdy z nich podlega ocenie rzeczoznawcy, a wszystkie istotne informacje na temat stanu pojazdu są udostępniane potencjalnym nabywcom – mówi Piotr Zyguła. – Dla kupujących dużą wartością jest także możliwość zapoznania się z opinią niezależnego specjalisty na temat konkretnego samochodu, co gwarantuje większą pewność zakupu – dodaje. 

Jak dodaje Piotr Zyguła, dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy poszukujący kilkuletnich aut na rynku wtórnym mają możliwość nabycia samochodu z „pewnego źródła”, co w przypadku pojazdów używanych nie zawsze jest oczywiste. Duża część dostępnych w Polsce samochodów „z drugiej ręki” to bowiem auta z prywatnego importu zagranicznego, pochodzące najczęściej od nieznanych dostawców. W przypadku zakupu tego typu pojazdów mocno utrudniona, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwa jest weryfikacja ich rzeczywistego przebiegu czy historii serwisowej.

Licytacje w internecie

Carefleet S.A. oferuje także możliwość zakupu pojazdów za pośrednictwem portalu aukcyjnego, który również cieszy się dużą popularnością. Ponadto internetowa sprzedaż aukcyjna jako kanał dystrybucji używanych samochodów jest od wielu lat po...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy