Brak wyników

Szykowny miejski styl w hybrydowym wydaniu – MINI Countryman S E Plug-in Hybrid

Artykuły | 4 stycznia 2019 | NR 4
143

Jestem przekonany, że hybrydy są półproduktem. Ich stosunkowo niewielka, choć rosnąca popularność w Polsce jest spowodowana lichym jeszcze stanem infrastruktury i brakiem tak skutecznych zachęt i benefitów dla właścicieli, jakie obserwujemy choćby w Europie Zachodniej.

Ceny hybryd również nie zachęcają do zakupu, a segment premium dopiero kilka lat temu otworzył się na ten rodzaj napędu, błyskawicznie implementując go do niektórych najlepiej sprzedających się modeli. MINI zainwestowało w Countrymana, który zyskał możliwość pokonania kilkudziesięciu kilometrów wyłącznie na prądzie. Jak się sprawdza takie rozwiązanie?

Szlachecki rodowód

MINI Countryman obecne jest na rynku od 2010 r. Od 2016 r. mamy możliwość zakupu drugiej generacji bardzo eklektycznego i ciekawego modelu. Tylko w Europie w zeszłym roku sprzedano blisko 50 000 egzemplarzy modelu Countryman/Paceman. W tym roku tylko w Europie sprzedało się 1009 sztuk hybrydowego Countrymana, plasując ten produkt w TOP10 najchętniej wybieranych modeli aut hybrydowych i elektrycznych w Europie (dane za sierpień 2018 r.). MINI czerpie ze swojej historii sprzed zakupu marki przez Grupę BMW – tradycyjne rysy łączą się z najnowocześniejszymi technologiami upakowanymi w gokartowym nadwoziu i niespotykanym wręcz połączeniu właściwości jezdnych – uterenowionych, niskoemisyjnych, sportowych i miejskich. 

Stylistyka nadwozia

MINI Countryman budzi ciekawość, zwraca na siebie uwagę pudełkowatą bryłą zwieńczoną lekką obłą kreską na krawędziach. Stylistyka przedniego grilla oraz obłość przednich lamp nadają konstrukcji lekkości pomimo pokaźnych rozmiarów – 4,3 m
długości i 2670 mm rozstawu osi. Niespełna 1,6 m wysokości i około 0,8 m zwisu przedniego i tylnego gwarantują obecność sportowego ducha w nowoczesnym atletycznym ciele miejskiego odkrywcy. Duży rozstaw kół jest gwarantem przestrzeni w środku. Z zewnątrz ekologiczna stylistyka jest dyskretna i elegancka – żółte detale, np. „S” w napisach „Cooper S”
na atrapie chłodnicy i pokrywie bagażnika lub logo „E” z tyłu i na ozdobnikach bocznych czy MINI „na kablu” wyglądają niesamowicie! 

Terenowe zacięcie i moc

ALL4 oznacza więcej możliwości, większe bezpieczeństwo i rozbudzoną ciekawość eksploratora. Napęd na cztery koła, oferowany w MINI Countryman plug-in hybrid, wyzwala od razu chęć zdobywania. W wydaniu tego modelu przednią oś napędza benzynowy silnik Twin Power Turbo o mocy 100 kW/136 KM
sprzęgnięty z 6-stopniową automatyczną skrzynią Steptronic. Tylną oś napędza silnik elektryczny o mocy 65 kW/88 K. 
To złożony i zaawansowany elektryczny napęd na wszystkie koła o niezwykłej efektywności działania – duży moment obrotowy, inteligentne zarządzanie napędem i skuteczne magazynowanie energii podczas jazdy. Wyściełana ławka Picnic Bench pod wyjmowaną podłogą zamienia krawędź bagażnika w wygodne miejsce do siedzenia podczas spontanicznych przerw w jeździe. W drogę! 

Napęd plug-in hybrid 

MINI zostało stworzone do pokonywania miejskich arterii w modernistycznym i nowoczesnym opakowaniu. Teraz model Countryman dostępny jest z funkcjonalnym napędem plug-in hybrid, gwarantującym pokonanie nawet 40 km w trybie elektrycznym bezemisyjnym. Korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego, nasze MINI rozpędzimy do 125 km/h. Pokładowy zestaw kabli umożliwia szybkie ładowanie do pełna z gniazda 230 V w nieco ponad 3 h, a szybkie ładowarki miejskie gwarantują 80% poziomu naładowania baterii już w kilkanaście minut. Napęd elektryczny to idealne rozwiązanie w ruchu miejskim –
 większość trasy możemy pokonać bezszelestnie, bez emisji szkodliwych substancji i za naprawdę symboliczny koszt. Bateria o pojemności 5,7 kWh i 165 Nm momentu obrotowego silnika elektrycznego dają masę frajdy z jazdy. 

Przyszłościowa wszechstronność 

ONZ prognozuje, że do roku 2050 prawie dwie trzecie ludzi na świecie będzie mieszkać w miastach. Pomiędzy 2000 a 2050 r.
liczba podróży dziennie na całym świecie potroi się, a nawet wzrośnie czterokrotnie. To sprawia, że napęd elektryczny będzie coraz powszechniejszy. MINI Countryman plug-in hybrid to połączenie 3-cylindrowego 1,5-litrowego silnika benzynowego i motoru elektrycznego. Łą...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy