Brak wyników

Liderzy biznesu

26 listopada 2019

NR 9 (Październik 2019)

Ubywa firm handlowych
Rozmowa z Alexandrem Beresfordem, CMO (Chief Marketing Officer) w firmie Finiata.pl.

0 566

 

Która branża jest na polskim rynku obecnie najbardziej problematyczna?

Alexander Beresford: Transport oraz handel to obecnie sektory z największą liczbą problemów. Do branży handlowej należy niechlubny rekord największej liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. W ciągu dwóch lat ich liczba wzrosła o prawie 40%. Większość Polaków nawet nie dostrzeże tego procesu, ponieważ dotyczy głównie sprzedawców z sektora MŚP, czyli tego, który boryka się z największą liczbą nieterminowych kontrahentów oraz rosnącymi kosztami, np. na składki ZUS. Dane o złej kondycji sektora potwierdzają analizy COIG (Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej), z których wynika, że w pierwszej połowie 2019 r. postępowaniami restrukturyzacyjnymi objęto 68 firm zajmujących się handlem – to 30,36% wszystkich przedsiębiorstw, które znalazły się w kłopotach. Niewiele lepiej wygląda sytuacja przedsiębiorstw handlowych pod względem upadłości – stanowiły one 25,57% wszystkich firm.    

Jak bardzo zadłużony jest obecnie rynek?

A.B.: Z danych organizacji monitorujących rynek wynika, że tylko w I kwartale 2019 r. zadłużenia wzrosły o 8% – z 6,48 mld zł do 7 mld zł. Kwotowo największe zaległości – powyżej 261 tys. zł, dotyczyły handlu hurtowego, a procentowo – handlu pojazdami (10%) i handlu detalicznego (8%). Nasze dane pokazują, że sprzedawcy najczęściej potrzebują szybkiego wsparcia finansowego w celu zachowania płynności, ponieważ nieterminowi kontrahenci blokują ich dalszą działalność.
    
Skąd tak duże problemy branży handlowej?

A.B.: Według naszych analiz znacznie wzrosła liczba firm skarżących się, że ich kontrahenci stale opóźniają płatność minimum o 30 dni. Potwierdzają to wyniki badań, z których wynika, że już prawie dwie na trzy firmy mają taki problem. Okres świąteczny, który dla tego sektora przedsiębiorstw handlowych stanowi najlepszy czas w roku, przyniósł rynkowi rosnącą liczbę restrukturyzacji firm handlowych. W lutym niewypłacalność dotknęła 16 sprzedawców, to wzrost o 266% w stosunku do poprzedniego roku. W marcu rozpoczęto aż 49 postępowań restrukturyzacyjnych, najw...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy