Dołącz do czytelników
Brak wyników

Liderzy biznesu

12 października 2018

NR 1 (Luty 2018)

Zaangażowanie kadry menedżerskiej i kierowniczej jest szalenie istotne

0 161

Rozmawiamy z Joanną Beszterdą, kierownikiem Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Aquanet S.A. 

Joanna Beszterda

Od kilku lat w Aquanet S.A. jestem odpowiedzialna za realizację projektów HR, mających na celu wdrażanie procesów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Wachlarz działań, jakim się zajmuję, jest szeroki: począwszy od prac mających na celu pozyskanie pracowników, poprzez te rozwojowe, po motywacyjne i wynagrodzeniowe. Obecnie pracuję nad wdrożeniem systemu wartości, którego głównym celem jest motywowanie pracowników poprzez czytelną komunikację wymagań i oczekiwań w stosunku do nich oraz wsparcie rozwoju Spółki dzięki indywidualnemu rozwojowi pracowników. Zawsze staram się rozumieć ludzi, ich dążenia i aspiracje. Jako osoba z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu ludźmi wiem, że realizacja celów biznesowych możliwa jest dzięki lojalnej i dobrze zorganizowanej kadrze współpracowników.  Cenię takie wartości, jak: praca, lojalność, rodzina, uczciwość.

 

Jeden z moich klientów powiedział mi ostatnio, że zmodyfikował system motywacyjny w swojej firmie i podniósł swoim handlowcom premię za dobre wyniki sprzedażowe. Był bardzo zdziwiony, że to nie przyniosło żadnego efektu. Dlaczego?

Zwiększenie premii, czy w ogóle zwiększenie wynagrodzenia, nawet zasadniczego, jest dobrym motywatorem, ale to działanie krótkotrwałe. Pracownicy, którzy uzyskują wysokie podwyżki lub premie, oczywiście cieszą się nimi, ale – jak pokazuje praktyka – w krótkim okresie. O premiach finansowych szybko się zapomina, co więcej, człowiek się do tego szybko i łatwo przyzwyczaja. Przy obecnym rynku pracy taka podwyżka może mieć wpływ na to, że ludzie, którzy myślą o odejściu z firmy, zaprzestaną o tym myśleć, ale tylko na chwilę.

System motywacyjny musi być uniwersalny i dostępny dla wszystkich, bez względu na wiek i na stanowisko. Dostępny, czyli jasno zakomunikowany i zrozumiały. Nie można przygotowywać takiego systemu w oparciu tylko o jedną grupę wiekową czy zawodową.

Dlaczego więc taka forma motywowania ludzi jest najczęściej stosowana?

Bo to najłatwiejsze i najszybsze działanie. W takim postępowaniu brakuje uważności i pochylenia się nad pracownikiem. Poza tym, aby podwyżki faktycznie przekładały się na motywację, to system wynagradzania oraz system premiowy muszą być bardzo klarowne i zrozumiałe dla pracowników. Ludzie muszą dokładnie znać zasady podwyżek – jakie one będą, kiedy będą, z czego wynikają oraz jakie w związku z tym są wymogi przed nimi stawiane. Równocześnie powtórzę – efekty takich działań są krótkie i nieefektywne. 

Nie przenoszą się one na długofalową motywację pracownika.

Jaka jest więc rola wynagrodzenia i premiowania?

Wynagrodzenie zasadnicze przyciąga ludzi do firmy. Wysokie wynagrodzenia utrzymują także pracowników. Ale jeśli chodzi o motywowanie pracowników, to samo wynagrodzenie jest neutralne, ono nie robi różnicy. Premie przyciągają i utrzymują pracowników.

Ale nie mylmy tego ze źródłem motywacji. Bo one nie mają zna...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "MŚP Biznes"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy